Πέμπτη, 9 Ιανουαρίου 2014

Αρμάνι Μιλάνο 81-51 Ολυμπιακός

Μετά τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε στην πρεμιέρα του Top-16 ο Ολυμπιακός ήθελε το 2/2 μέσα στο Μιλάνο, όμως η ομάδα του Μπαρτζώκα... έσκασε και έχασε με τον χειρότερο τρόπο το αήττητο στην Euroleague.
Οι Ιταλοί προερχόντουσαν από την ήττα στο ΟΑΚΑ, αλλά η εμφάνιση που έκαναν κόντρα στον Ολυμπιακό ήταν εξαιρετική! Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ από το τρίποντο, αλλά όσο ο Σλούκας και ο Σπανούλης έπαιρναν τις προσπάθειες πάνω τους κρατούσαν και το μικρό προβάδισμα.
21-16 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπειθαν! Η Αρμάνι πριν φύγει το ημίχρονο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και η τρομερή εμφάνιση των Χάκετ και Λάνκφορντ έβαζαν τον Ολυμπιακό να τρέχει και να μη φτάνει.
Aς... τελειώσει!
Το 39-32 του ημιχρόνου υπέρ των Ιταλών δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση το τι θα επακολουθούσε. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η Αρμάνι πάτησε τέρμα το γκάζι, έβαζε τα πάντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (63-40)! Η κατηφόρα δεν είχε τελειωμό για την ομάδα του Μπατζώκα η οποία δεν έβαζε ούτε ελεύθερο σουτ και έκλεισε την περίοδο με μόλις 8 πόντους έναντι 24 της Αρμάνι.
Μέχρι και στο +34 (76-42) έφτασε η διαφορά και στο τέλος το μόνο που ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να τελειώσει το ματς και να ξυπνήσουν από τον εφιάλτη. 3/18 τρίποντα, 81 πόντοι παθητικό, 51 στην επίθεση, 17/45 δίποντα και ό,τι άλλο να πεις είναι περιττό. Η χειρότερη εμφάνιση του Ολυμπιακού μετά από αρκετά χρόνια στην Εuroleague και πλέον χρειάζεται συγκέντρωση, καθώς υπάρχει δρόμος ακόμα στο Τop-16 και δύσκολο ματς με την Μπαρτσελόνα.
Tα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51