Κυριακή, 5 Ιανουαρίου 2014

Πανελευσινιακός 0-1 Ιωνικός

Με μια «γεμάτη» εμφάνιση, ο Ιωνικός πέρασε… αέρας από την Ελευσίνα, επικρατώντας του Πανελευσινιακού με 1-0, μειώνοντας παράλληλα την διαφορά με τους «Σταχυοφόρους» στον ένα πόντο. Αρκετές ευκαιρίες έχασαν οι Νικαιώτες για μεγαλύτερο σκορ.

Ο Ιωνικός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια και μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη, καθώς ακόμη και η ισοπαλία θα τον κρατούσε μακριά από την κορυφή. Πρόσωπο του αγώνα ο νεοαποκτηθείς Μανώλης Καλλέργης, ο οποίος εκτός από το γκολ που χάρισε τον τρίποντο στην ομάδα του, ήταν μια διαρκή πηγή κινδύνων για την εστία του Τσακιλτσίδη.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ιωνικός απείλησε την εστία του Πανελευσινιακού, ωστόσο το σουτ του Καλλέργη απέκρουσε ο Τσακιλτσίδης. Την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Χρυσάφη είκοσι λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Τσακιλτσίδης δεν κατάφερε να πράξει το ίδιο στην τρίτη ευκαιρία του Ιωνικού στο 33′.

Ο Καλλέργης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Πανελευσινιακός έμοιαζε ανήμπορος να αντιδράσει και δεν δημιούργησε καμία ευκαιρία μπροστά στην εστία του Μπαμπανιώτη στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να τελειώσει την αναμέτρηση με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά ο Καλλέργης στο 48′ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε τετ α τετ. Οι Νικαιώτες πλησιάσαν ξανά στο γκολ στο 61′ αλλά η κεφαλιά του Μαρουκάκη πέρασε εκτός ενώ ο Πανελευσινιακός απείλησε στο 88ο με απευθείας χτύπημα… κόρνερ του Ρούσεφ, το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Μπαμπανιώτης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Φώτης Θανέλλας): Τσαλκιτσίδης, Μιχελής, Πλάτανος (82′ Κρολ), Κουμπαρούλης, Κολοβός (76′ Ουέλιγκτον), Ριζογιάννης, Κωνσταντινίδης, Μαρής, Κουσκουνάς, Ρούσεφ, Αμπντέλ Ραχήμ (68′ Αλεξανδρόπουλος)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μάρκος Δήμος): Μπαμπανιώτης, Ατματσίδης (63′ Παπασπύρος), Κουλακάρης, Γρομητσάρης, Μακρής, Σιμιτσής, Κορακάκης, Καλλέργης (53′ Μπερνιδάκης), Μαρουκάκης, Χρυσάφης, Κατσαβριάς (75′ Μπεκατώρος)