Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου 2013

Δούκας – Ιωνικός Νικαίας 85-80

Ο Δούκας ανάγκασε τον Ιωνικό Νικαίας να υποπέσει στη δεύτερη ήττα του καθώς τα «Εκπαιδευτήρια» επικράτησαν στην παράταση με 85-80 της ομάδας του Νίκου Καραγιάννη στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής στον όμιλο του Νότου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά κρατώντας τα ηνία του αγώνα μέχρι και το 36΄(66-60). Σε εκείνο το σημείο ο Ιωνικός απάντησε με 8-0 σερί και έτσι πέρασε μπροστά με 68-66. Ο Δούκας όμως απάντησε φέρνοντας λίγο πριν  από τη λήξη του αγώνα το ματς στα ίσια (73-73) και έτσι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι παίκτες του Γιάννη Γιαννόπουλου αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

ΔΟΥΚΑΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 85-80 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 36-34, 58-49, 73-73 (κ.α.), 85-80
Διαιτητές: Μπούκας-Κάρδαρης
ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Σταθόπουλος Γ. 1, Καλαϊτζής 13 (1), Κεφάλας, Πρισκομάτης, Ντέντα 1, Μελάς 7 (1), Τομαράς 10 (1), Ζακυνθινός 14 (8ρ., 5ασ.), Καραβανάς 26 (11/14δ., 15ρ., 5κ.), Μιχαλόπουλος, Θέος 13 (1), Σταθόπουλος Δ., Χαραλάμπης.