Κυριακή, 15 Δεκεμβρίου 2013

Ολυμπιακος 84-45 Τρίκαλα

Χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά για να δεχθούν καλάθι οι Πειραιώτες κι ενώ ήταν ήδη μπροστά με 11-0. Το 20-3 έγινε 25-7 και το παιχνίδι "κλείδωσε" από την 1η περίοδο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τον Βασίλη Σπανούλη, αξιοποίησε για περισσότερο χρόνο τον Γιάννη Παπαπέτρου και με "σφιχτή" άμυνα, κρατούσε τους Θεσσαλούς σταθερά κάτω από τους 12 πόντους σε 2η και 3η περίοδο.

Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Θεσσαλούς να φτάνουν στος 45 πόντους και να αποφεύγουν το... νταμπλ σκορ.

Το στατιστικό

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 41-15, 61-27, 84-45
Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ, Λο 8 (2), Ντάνστον 2, Σπανούλης 3, Περπέρογλου 16 (2), Παπαπέτρου 6 (1), Σλούκας 8 (1), Σίμονς 8 (6ρ., 5τ.), Μπέγκιτς 8 (8ρ.), Πρίντεζης 22 (2τρ., 12 ρ.), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης
Τρίκαλα: Έβανς 10 (12ρ.), Περούνιτσιτς, Γιούινγκ 10 (5ρ.), Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς, Λεκάκης, Γκρέιντζερ 12 (5ασ.), Δεληγιάννης 2, Φούντας, Νικολόπουλος 2, Γεωργάκης 4 (6ρ.), Μουτακαμπίρ 3
Η καλύτερη πεντάδα
1. Ο Γιώργος Πρίντεζης τράβηξε το κουπί στο σκοράρισμα με 22 πόντους και 8/11 δίποντα, ενώ ήταν ανίκητος και στα καλάθια με 12 ριμπάουντ.

2. Ασταμάτητος στη Euroleague, ασταμάτητος κι εντός των τειχών. Ο Στράτος Περπέρογλου διακρίθηκε και σε αυτό το ματς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και αποδεικνύει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

3. Ο Σέντρικ Σίμονς σκέπασε τα καλάθια και με 5 τάπες και 8 πόντους, δεν άφησε πολλά περιθώρια σκοραρίσματος στους Τρικαλινούς.

4. Ο Τζέρεμι Γκρέιντζερ πάλευε με τα θηρία και οι 12 πόντοι, μαζί με 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο λογίζονται ως θετική συγκομιδή.

5. Ο Κώστας Σλούκας έχει αποδείξει την ικανότητά του στο σουτ και σε αυτό το ματς δεν έχασε κανένα. Από μία εύστοχη προσπάθεια 2 και 3 πόντων και 3 βολές, μαζί με 4 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Φύλλο αγώνα
H βαθμολογία και τα στατιστικά της Basket League
Ένα από τα (πολλά εντός των τειχών) παιχνίδια που δεν προσφέρονται για σοβαρή για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Ξεμούδιασμα για κάποιους παίκτες, αγγαρεία για κάποιους άλλους, με τη διαφορά δυναμικής να επιτρέπει μόνο δοκιμές και πειραματισμούς.

Ο Γιάννης Παπαπέτρου πήρε 19 λεπτά συμμετοχής, αλλά έμεινε σε ρηχά νερά, μιας και χρειάζεται ακόμα περισσότερες παραστάσεις, από παιχνίδια σαν κι αυτά.