Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013

ΚΑΟΔ - Ολυμπιακός 75-69

Δυναμικό ξεκίνημα ο ΚΑΟΔ, αντέδρασε ο Ολυμπιακός και ο Ντάνστον στο "4"

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μπέγκιτς. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Πρίντεζη, αλλά στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ αντέδρασε, αξιοποιώντας τα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά και την καλή του άμυνα, ασφαλίζοντας παράλληλα τα ριμπάουντ , έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έκανε το σκορ 9-3, έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι του. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια μείωσε (9-6) από την περιφέρεια για τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Οι Πειραιώτες επεδίωκαν συχνά να "εκτελούν" πίσω από τα 6.75 μέτρα, με τον Μάντζαρη να μειώνει σε 12-9, ενώ ο Μπράουν στο 5' διαμόρφωσε 14-9.

Στη συνέχεια πήρε το... όπλο του ο Λοτζέσκι, ο οποίος με συνεχόμενες προσπάθειες έφερε το σκορ στα ίσα (14-14). Ο Σίμονς που είχε περάσει στο παιχνίδι μπλόκαρε τον Τζόουνς, με τις άμυνες των δύο ομάδων σε εκείνο το σημείο να έχουν "σκληρύνει" στο παρκέ, με τον Ντάνστον να αγωνίζεται  (στην θέση "4") παράλληλα με τον Σίμονς στο παιχνίδι. Οι δύο Αμερικανοί ψηλοί του Ολυμπιακού στη συνέχεια αξιοποίησαν τις ασίστ των συμπαικτών τους, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο σκορ με +4 (14-18). Η πρώτη περίοδος βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με σκορ 16-20, έχοντας δώσει 6 επιθετικά ριμπάουντ στον ΚΑΟΔ.

Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, πήρε προβάδισμα ο ΚΑΟΔ

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός επανήλθε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Λο, Περπέρογλου, Ντάνστον και Σίμονς, με τον Στράτο να φέρνει την ομάδα του στο +6 (16-22). Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια αναλώθηκαν σε λάθη, τα οποία όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο ΚΑΟΔ, με τον "δυναμίτη" Ντάνστον να παίρνει τα ριμπάουντ και να σκοράρει στην επίθεση (19-24). Ο ΚΑΟΔ όμως εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των ερυθρολεύκων, με τον Βον να μειώνει στον πόντο (25-26), με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν συχνότερα να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Το λάθος του Ντάνστον στη συνέχεια το εκμεταλεύθηκε ο δραστήριος Βον, ο οποίος με ένα ακόμη κάρφωμα μείωσε (και πάλι) στον πόντο (25-26). Ακολούθησε νέο λάθος από τον Λοτζέσκι, με τους Δραμινούς να φτάνουν τα 7 κλεψίματα στο ματς, με τον Πρίντεζη να έχει επιστρέψει στο παρκέ.

Σίμονς και Βον συνέχιζαν να σκοράρουν με καρφώματα, αξιοποιώντας τις ασίστ των συμπαικτών τους, με τον Σίμονς να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση στο ματς, με τον Πρίντεζη παράλληλα να είναι άστοχος στις προσπάθειες του. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο τον αντίπαλο του στην άμυνα, αναγκάζοντας τον να υποπίπτει σε λάθη, με τον ρυθμό των φάουλ να αυξάνεται και το παιχνίδι να πηγαίνει συχνότερα στις βολές. Αφού ο Ντάνστον έχασε δύο συνεχόμενες, ο δραστήριος Μπάβτσιτς πήρε μπρος και αξιοποιώντας το γκολ-φάουλ που κέρδισε έδωσε το προβάδισμα στον ΚΑΟΔ με 34-32. Ο Ολυμπιακός σε εκείνο το σημείο έδειχνε αποδιοργανωμένος, συνεχίζοντας να κάνει λάθη, με τον Μπάβτσιτς ακολούθως να αστοχεί από την περιφέρεια, ενώ ο Μάντζαρης στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα (34-34). Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Σλούκας βρήκε στόχο, αλλά οι γηπεδούχοι στην εκπνοή του ημιχρόνου με τρίποντο του Μπράουν πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (37-36). Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες στο ματς, με την κάθε μία να μετρά από 10 στο πρώτο ημίχρονο.

Χαρακτήρα... ντέρμπι το ματς και ο Περπέρογλου που πήρε μπρος

O Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο σοβαρεύτηκε και πήρε πάλι τα ηνία του σκορ, χάρη στους Σλούκα-Λοτζέσκι, με τους ερυθρόλευκους να έχουν βελτιωθεί στην άμυνα, βγάζοντας περισσότερο νεύρο στο παιχνίδι τους, ξεφεύγοντας στο σκορ με +5 (37-42), με ένα σερί 6-0, κρατώντας δίχως σκορ τους γηπεδούχους για τρία λεπτά. Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τους Πειραιώτες να κερδίζουν φάουλ από τον αντίπαλο, πηγαίνοντας στις βολές, ευστοχώντας με τον Σλούκα (41-45).
 Δράμα πριν τον "Ζοτς"!
Το παιχνίδι είχε εξέλιξη... ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον ΚΑΟΔ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με τους δραστήριους Βον και Μπάβτσιτς, ενώ ο Ολυμπιακός με τον Περπέρογλου στο "4" έκανε το σκορ 48-51 στο 27'. Το σκορ σε εκείνο το σημείο "κόλλησε", με τον Παπαπέτρου να δίνει λύση από την περιφέρεια, δίνοντας προβάδισμα έξι πόντων για τον Ολυμπιακό (48-54). Οι γηπεδούχοι φυσικά δεν εκτατέλειπαν την προσπάθεια, με τον Μάρκοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο (53-56), αλλά στην επόμενη φάση ο Περπέρογλου που είχε πάρει μπρος "έγραψε" το 53-58, το οποίο και ήταν στο σκορ στο 30'.

Το επί μέρους σκορ που "σκότωσε" τους ερυθρόλευκους

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Ντάνστον, με τον ΚΑΟΔ όμως να μπαίνει δυναμικά στην αναμέτρηση, πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί, χάρη σε τρίποντα των Μπράουν και Μπάβτσιτς, ξεφεύγοντας στο σκορ με +5 (63-58) στο 32', αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Κατσίβελης στη συνέχεια μείωσε το σκορ, αλλά το επί μέρους σκορ των Δραμινών έφτασε το 12-2, ξεφεύγοντας με τον Μπράουν στο +7 (67-60), με τους Πειραιώτες να έχουν "βραχυκυκλώσει" σε εκείνο το σημείο. Ο Ντάνστον με δεύτερη περοσπάθεια έδωσε... ανάσα στους φιλοξενούμενους (67-62), αλλά ο Μπράουν στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 69-62. Στο 36' ο Ντάνστον έχασε για ακόμη μία φορά δύο βολές, με τον Ολυμπιακό να μετρά σε εκείνο το σημείο 14/24!

Ο Λοτζέσκι στη συνέχεια αστόχησε από την περιφέρεια, ενώ ο Μάντζαρης δεν βρήκε στόχο στο λέι-απ που δοκίμασε, με τον χρόνο όσο περνά να πιέζει τους Πειραιώτες. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μπράουν έφερε τον ΚΑΟΔ στο +9 (71-62), με τους ερυθρόλευκους να βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Ο Σλούκας από τις βολές μέτρησε 1/2 (71-63), στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα, ο Μάντζαρης στην επίθεση αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Λοτζέσκι βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι μειώνοντας σε 71-65. Ο Μπάβτσιτς όμως σημείωσε καλάθι-μαχαιριά για τους Πρωταθλητές Ευρώπης, "γράφοντας" το 73-65. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ περίπου 45'' πριν το τέλος, θέλοντας να αφυπνίσει τους παίκτες του, με τον Σλούκα να μειώνει με λέι-απ (73-67). Στη συνέχεια ο Λοτζέσκι έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό ροκάνισε την διαφορά (73-69), αλλά στη συνέχεια ο Σλούκας χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Μπράουν, ο οποίος και αξιοποίησε τις βολές, με τον ΚΑΟΔ να σημειώνει μία μεγάλη νίκη και τον Ολυμπιακό να γνωρίζει μία ανέλπιστη ήττα, η οποία ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες του για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 53-58
Ανά δεκάλεπτο: 16-20, 21-16, 16-22