Τρίτη, 3 Δεκεμβρίου 2013

Νόλικο Μαασέικ - Ολυμπιακός 3-0

Κάκιστη εικόνα παρουσίασε στο Μαασέικ ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε με 0-3 από τη Νόλικο και πλέον ισοβαθμεί με τους Βέλγους, υστερώντας όμως στη διαφορά των σετ.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπήκαν καθόλου καλά στο 1ο σετ, επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να εξασφαλίσουν από νωρίς μία μεγάλη διαφορά και να φτάσουν εύκολα στην κατάκτησή του.

Το 2ο σετ ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μπήκαν πιο ψυχωμένοι, βελτίωσαν την υποδοχή, το σέρβις και το μπλοκ τους, ενώ τελείωσαν περισσότερες μπάλες στην επίθεση. Έτσι, βρέθηκαν με διπλό σετ πόιντ (24-22), αλλά αρχικά ο Καλντέιρα κι εν συνεχεία ο Γιορντάνοφ σπατάλησαν τη μοναδική ευκαιρία να γίνει το 1-1. Αυτό είχε ως συνέπεια, οι πιο ψύχραιμοι Βέλγοι και με τη συμπαράσταση του κόσμου τους, να φτάσουν στο 31-29 και να κάνουν το 2-0.

Η ψυχολογία των Πειραιωτών διαλύθηκε και το 3ο σετ θύμισε κάτι από το 1ο, με τους γηπεδούχους να κάνουν ό,τι θέλουν στην επίθεση, να καταστρέφουν και πάλι την υποδοχή της ελληνικής ομάδας και να επικρατούν με 25-18.

Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε ο Καλντέιρα, ενώ και ο Γιορντάνοφ αστόχησε σε πολλές εύκολες (για τα δεδομένα του) επιθέσεις.

Τα σετ: 25-18, 31-29, 25-18

ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΪΚ (Βερστράτεν): Μέντσελ 9, Χόχο 12, Βάλκιερς 4, Περέιρα 13, Ράιμεκερς 7, Πάρκινσον 8, Ντερκόνινγκεν (λ - 89%) / Λεκά, Ντεβάνι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6, Μαρούλης 1, Καλντέιρα 6, Παπαδόπουλος 8, Γιορντάνοφ 15, Σμαραγδής 6, Στεφάνου (λ - 70%) / Κοκκινάκης 5, Γιούρισιτς, Σωτηρίου

Δείτε ΕΔΩ το LIVE της αναμέτρησης

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπελογκόριε δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Οστράβα, την οποία και νίκησε με 3-0 (25-15, 25-20, 25-16) στη Ρωσία και βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση.