Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός 72-54 Γαλατασαράι

Περίπατος του Ολυμπιακού και... 17-0!

Έστω και με... επεισοδιακό τρόπο λόγω των όσων έγιναν τρία λεπτά πριν από το τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 72-54 επί της Γαλατασαράι και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό του!
Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην 17η φετινή τους συνεχόμενη νίκη σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία τους και μία από τις καλύτερες στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, σε αυτό το υψηλό επίπεδο.

Ωστόσο όλο αυτό επισκιάστηκε αφενός από τον τραυματισμό του Μπρεντ Πέτγουεϊ, αφετέρου από τις αποβολές των Μίρζα Μπέγκιτς και του Γιώργου Πρίντεζη.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους από την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο πλέον «κλείδωσαν» και την πρώτη θέση του ομίλου τους. Αλλά το... εντυπωσιακότερο ήταν πως έσπασαν το προηγούμενο ρεκόρ τους από τη σεζόν 1997/98 καθώς έφτασαν τις 17 διαδοχικές. Παραμένουν αήττητοι δηλαδή από την αρχή της σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, ευρωλίγκα, διηπειρωτικό) που έχουν συμμετάσχει!

«Οδηγός» από το ξεκίνημα
Από την αρχή του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους στο παιχνίδι. Βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην άμυνα τους κρατώντας μακριά από το σκοράρισμα τον Κάρλος Αρόγιο και αποδιοργανώνοντας ουσιαστικά την επίθεση των Τούρκων.
Από την άλλη, παρότι η περιφέρεια ήταν άστοχη, ο Ντάνστον και ο Πρίντεζης κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό που πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-22).
Ερυθρόλευκο «πάρτι»
Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τρίτη περίοδο η Γαλατά ήταν σαν να μην... βγήκε από τα αποδυτήρια. Ο Ολυμπιακός δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ στην απόδοσή του, αφού έκανε με ευκολία το λάθος, εκτίναξε τη διαφορά και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι από τα μέσα του δεκαλέπτου όταν και προηγήθηκε με 51-31 ενώ έκλεισε την περίοδο με +26 (59-35).
Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να διατηρεί σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και το πάρτι να έχει στηθεί στις εξέδρες λόγω του 17-0.
Αυτό το βαρύ σκορ όμως μάλλον τέντωσε τα νεύρα των Τούρκων με αποκορύφωμα τη φάση του 37' και τις μπουνιές που αντάλλαξαν, κατά βάση, ο Μπέγκιτς με τον Μενσά Μπονσού.
Έπειτα από αρκετά λεπτά διακοπής και με το κλίμα πλέον να... μυρίζει μπαρούτι, οι δύο ομάδες απλά έπαιξαν το τελευταίο τρίλεπτο ώστε να τελειώσει το παιχνίδι και ο Ολυμπιακό να πάρει τη νίκη με 72-54.
Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 5 (1), Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1).
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2, Ακιόλ 3 (1), Αλντεμίρ 10, Μενσά-Μπονσού 7, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 9 (1), Ντόμερκαντ.