Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2013

Γαλατασαράι-Ολυμπιακός 67-78

Highlights: Galatasaray Liv-Olympiacos Piraeus από Euroleague_Basketball

Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί και οι μεγάλες νίκες από το ξεκίνημα του αγώνα. Αν δεχθούμε το παραπάνω ως αξίωμα, μπορούμε να πούμε ότι ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις τις επιτυχίας του στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο όταν με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη έτρεξε ένα σερί 15-0 για να διαμορφώσει το 7-19.

Ο οίστρος του Λαρισαίου σε συνδυασμό με την καλή άμυνα, την αστοχία του αντιπάλου και την αποφυγή των λαθών, οδήγησαν τον Ολυμπιακό ακόμα και στο +16 (20-36) σε σημείο του αγώνα που τίποτα για τους Τούρκους δεν λειτουργούσε ικανοποιητικά.

Το στατιστικό

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78

Γαλατασαράι: Ερτσεγκ 7, Γκόρντον 5,  Κοκσάλ 5, Μαρκοϊσβίλι 7, Τζαβάι 22 (5 ρ, 7/8 διπ.), Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10 (4 ασίστ), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10 (7ρ), Ντόμερκαντ 1.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 11 (3/3 σουτ), Λο 2, Ντάνστον 9 (8ρ), Σπανούλης 18 (6/15 σουτ),Περπέρογλου 5, Σλούκας 5 (4ασ), Σίμονς 5, Πρίντεζης 5 (6ρ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (5ρ).
Η Γαλατασαράι ανέβασε την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας στην εξίσωση και τον κόσμο αφού εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι ψηλοί του Ολυμπιακού φορτώθηκαν με φάουλ γεγονός που αλλοίωσε προσωρινά την αμυντική ισορροπία.

Η τουρκική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (57-56 στο 29') αλλά από εκεί και πέρα άρχισε η τελική ελληνική αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός δυνάμωσε την άμυνά του, κυρίως την περιφερειακή και παίρνοντας ψυχολογία έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ με Σλούκα, Πρίντεζη και Λοτζέσκι για να φτάσει με στιλ στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του εφέτος.

Η καλύτερη πεντάδα
1. Ο Ματ Λοτζέσκι γιατί βοήθησε αποφασιστικά την ομάδα του χωρίς... τυμπανοκρουσίες. Εξαιρετικά απλός στο παιχνίδι του και συνάμα τρομερά αποτελεσματικός, ο Αμερικανός τελείωσε με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

2. Ο Βασίλης Σπανούλης διότι έδωσε από την αρχή το σύνθημα της νίκης. Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο ο Λαρισαίος έπαιξε μόνος του τη Γαλατά.

3. Η αυτοσυγκέντρωση του συνόλου. Δεν είναι λίγο να τελειώνει ομάδα εκτός έδρας παιχνίδι της Ευρωλίγκας με μόλις 8 λάθη. Παράσημο, αντιθέτως, συνιστά.

4. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ. Συνδυάζει ουσία και θέαμα. Αλάθητος, δεν έχασε σουτ και πρόσφερε 11 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής.

5. Ο Νέιτ Τζαβάι γιατί έκανε ότι περνούσε από το χέρι του (και το ογκώδες κορμί του) για να νικήσει η ομάδα του καθώς είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα
Αν μην τι άλλο ο Ολυμπιακός με το καλημέρα δείχνει εξόχως ανταγωνιστικός και έτοιμος να απαντά στις αγωνιστικές προκλήσεις των αντιπάλων μέσα στο παρκέ. Τη διαφορά στο εν λόγω παιχνίδι την έκανε, εκτός από την ποιοτική διαφορά των δύο ρόστερ, και η μεγάλη διάθεση του Ολυμπιακού να παίξει άμυνα, αποτελεσματική και καθαρή, στα τελευταία λεπτά. Στην επίθεση οι λύσεις ήρθαν αφού ο πρωταθλητής Ευρώπης δείχνει να διαθέτει μεγάλη δύναμη πυρός μέσα και έξω από το καλάθι.