Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2013

Ηλυσιακός 54-85 Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς κέρδισε τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με σκορ 54-85. Οι Πειραιώτες ουσιαστικά "καθάρισαν" το ματς από την πρώτη περίοδο, στην οποία και έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ (12-33), με την διαφορά να εκτοξεύεται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στο "ζωγραφιστό", όντας αποτελεσματικοί τόσο στο να τελειώνουν τις φάσεις, όσο και στο να μαζεύουν τα ριμπάουντ (28-44 υπέρ τους), αξιοποιώντας τα πλούσια αθλητικά προσόντα των "ψηλών" τους και στην άμυνα. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο οι φιλοξενούμενοι βγάζοντας μπόλικους αιφνιδιασμούς (8/12), μέτρησαν 13 ασίστ και τα ίδια λάθη, ενώ πήραν άριστα από την γραμμή των βολών (21/23). Ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε εκτός αποστολής, καθώς ανέβασε πυρετό.
Προσέφερε θέαμα ο εντυπωσιακός Πέτγουεϊ, τόσο στην επίθεση με καρφώματα και τρίποντα (12π, 3/4δ, 2/4τρ), όσο και στην άμυνα μοιράζοντας επιβλητικά μπλοκ στους αντιπάλους, ενώ μάζεψε και μπόλικα ριμπάουντ (9). Πρώτος σκόρερ στην αναμέτρηση ο Λοτζέσκι με 17 πόντους (5/7δ, 2/4τρ), όντας και ο κορυφαίος πασέρ με 6 ασίστ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ενώ ήταν καταπληκτικός κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο ο "δυναμίτης" Ντάνστον (8π, 5ρ, 3κλ).  Πήρε πάνω του αρκετά σουτ ο Περπέρογλου(9π, 4/8δ, 7ρ), έδωσε λύσεις ο Σίμονς (6π, 7ρ), σκόραρε κυρίως με βολές ο Σλούκας (10π, 8/8β), πήρε χρόνο συμμετοχής ο Παπαπέτρου (11 λεπτά, 5 πόντοι), ενώ δεν αγωνίστηκε στο ματς ο Μπέγκιτς.

Το ματς

Ντάνστον και Πέτγουεϊ έκαναν επίδειξη των δυνατοτήτων τους

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, σε ένα ματς που διεξήχθη με καθυστέρηση 20 λεπτών, λόγω ότι χρειάστηκε να εκκενωθεί το γήπεδο. Στο παιχνίδι, μετά από καλό passing game η μπάλα έφτασε στον ελεύθερο Πέτγουεϊ, ο οποίος από την περιφέρεια "έγραψε" το 0-3. Ο Λοτζέσκι απάντησε με σουτ από μέση απόσταση (2-5), ενώ ο Ντάνστον με συνεχόμενους πόντους ανέβασε την διαφορά στο +7 (2-9) στο 3'. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης στην επίθεση είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και επεδίωκαν τις συνεργασίες "πικ-εν-ρολ", αλλά οι ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημείο ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Καυκής μείωσε το σκορ σε 6-11, αλλά ο εντυπωσιακός και γεμάτος ενέργεια Ντάνστον ήταν ασταμάτητος στο "ζωγραφιστό", τόσο με το να μαζεύει επιθετικά ριμπάουντ, όσο και με το να τελειώνει υποδειγματικά τις φάσεις,  δίνοντας προβάδισμα εννιά πόντων(6-15) στο 5' για τους φιλοξενούμενους.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το ματς με την ίδια πεντάδα, με τους Πειραιώτες να έχουν κυριαρχήσει στο low-post και στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +15 (6-21), έχοντας για όπλα στην επίθεση τους αθλητικούς Πέτγουεϊ και Ντάνστον, οι οποίοι έκαναν επίδειξη των δυνατοτήτων τους κοντά στο καλάθι. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο, μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, "έγραψε" το 6-24, αλλά στο ερυθρόλευκο σερί έδωσε τέλος ο Ηλυσιακός. Ο Σλούκας αντικατέστησε τον Λοτζέσκι, με τον εντυπωσιακό Πέτγουεϊ να συνεχίζει να "πυροβολάει" από τα 6.75 μέτρα, ενώ ο Σίμονς με άλει-ουπ εκτόξευσε την διαφορά στο +21 (8-29) για τους Πρωταθλητές Ευρώπης που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, επιδιώκοντας να βγάζουν αιφνιδιασμούς όποτε τους δινόταν η ευκαιρία. Το προβάδισμα έφτασε στο +23 (8-31), οι γηπεδούχοι  με συνεχόμενους πόντους ροκάνισαν το προβάδισμα (12-31), αλλά ο Σίμονς με φόλοου κάρφωμα "έγραψε" το 12-33, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τέσσερα λεπτά δίχως σκορ ο Ολυμπιακός, αλλά δεν του στοίχισε

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Σίμονς, με τους ερυθρόλευκος στην αρχή να κλείνουν τους χώρους μέσα στο καλάθι, βγάζοντας καλές άμυνες. Στη συνέχεια όμως ο Ηλυσιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ παράλληλα οι Πειραιώτες έκαναν λάθη, όντας και άστοχοι στην τελική τους προσπάθεια. Το σερί του Ηλυσιακού έφτασε το 6-0 (18-33) με τον Άντερσον, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να συνεχίζουν να κάνουν λάθη και τον Μπαρτζώκα να επαναφέρει τον Λοτζέσκι αντί του Κατσίβελη. Οι γκαρντ των φιλοξενούμενων είχαν κακές επιλογές στην δημιουργία, δίνοντας κακές πάσες στους ψηλούς, ξοδεύοντας οι Πειραιώτες σχεδόν τέσσερα λεπτά δίχως σκορ. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σίμονς, ο οποίος με μία ατομική προσπάθεια, κάνοντας drive, ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με ένα επιβλητικό κάρφωμα, "γράφοντας" το 18-35 στο 16'.

Ο Σλούκας με σουτ από τα έξι μέτρα έκανε το σκορ 18-37, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως βρίσκουν και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι τους. Ακολούθως ο Μπαρτζώκας άλλαξε τον Πρίντεζη με τον Αγραβάνη, με τον Άντερσον να μειώνει το σκορ σε 23-37, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να δείχνει δυσλειτουργικός στην δεύτερη περίοδο. Ο Άντερσον με τρίποντο "έγραψε" το 26-41, με τους ερυθρόλευκους ναι μεν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά δεν έπαιζαν καλό μπάσκετ σε αυτό το διάστημα. Ο κόουτς των Πειραιωτών έκανε αλλαγές στο σχήμα του, επαναφέροντας στο παρκέ τους Ντάνστον-Πέτγουεϊ, συν τον Παπαπέτρου, επιδιώκοντας να δώσει και πάλι ώθηση στην ομάδα του. Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες μετά από κάθε ριμπάουντ (μάζευε όλα τα "σκουπίδια" ο Ντάνστον) να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο με σκοπό να βγάλουν αιφνιδιασμούς, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με +18 (29-47).

Παιχνίδι δίχως ρυθμό

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Λοτζέσκι μετά από ένα υπέροχο drive να ανεβάζει την διαφορά στο +20 (29-49). Ο Άντερσον μείωσε με τρίποντο (32-51), αλλά ακολούθως ανέλαβε δράση ο Περπέρογλου, ο οποίος και έκανε το σκορ 32-54. Ο Πρίντεζης δεν είχε καλά τελειώματα στην επίθεση, με τον Στράτο να έχει πάρε το "όπλο" του και να εκτελεί (34-56), ενώ ο Πέτγουεϊ επέστρεψε στο παρκέ. Οι ερυθρόλευκοι στην επίθεση στράφηκαν σε χαμηλό τέμπο, ψάχνοντας τον ελεύθερο παίκτη μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ο Περπέρογλου στις επόμενες του προσπάθειες ήταν άστοχος.

Ο Μποντ με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 41-56, με το παιχνίδι να έχει στην 3η περίοδο αρκετά φάουλ και λάθη, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ρυθμός. Ο Σλούκας ήταν άστοχος από μέση απόσταση, ενώ ακολούθως ο Ηλυσιακός στον αιφνιδιασμό έριξε την διαφορά στο +13 (43-56), αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να ζητήσει τάιμ-άουτ, αφού οι γηπεδούχοι μέτρησαν ένα σερί 9-0. Τέλος σε αυτό έδωσε ο Περπέρογλου, ο Κατσίβελης στη συνέχεια ολοκλήρωσε την κατοχή με ντράιβ, ενώ ο Σλούκας με βολές ανέβασε την διαφορά στο +19 (43-62). Οι Πειραιώτες έπαιζαν πιο δυνατά και "σκληρά" στην άμυνα σε εκείνο το σημείο, με τους ψηλούς να σταματούν τους γηπεδούχους στο low-post, μαζεύοντας και τα ριμπάουντ, ενώ έβγαιναν και αποτελεσματικά με χετζ-άουτ στην περιφέρεια, δημιουργώντας  πρόβλημα στους αντίπαλους γκαρντ.

Η διαφορά έφτασε και στο +33

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Πέτγουεϊ και Σίμονς. Μετά τις βολές του Παπαπέτρου, ο οποίος θέλησε να πάρει πρωτοβουλίες πάνω του, ο Κατσίβελης "έγραψε" το 45-66, ενώ ακολούθως ο Πέτγουεϊ στην άμυνα πήδηξε.... στον θεό, σταματώντας με εντυπωσιακό τρόπο τον αντίπαλο του. Ο Λοτζέσκι από την γωνία "πυροβόλησε" (47-69), ενώ ο Κατσίβελης με βολές εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (47-71) στο 35'.  Ο Πέτγουεϊ ήταν απολαυστικός στην άμυνα, συνεχίζοντας να σταματά τους αντιπάλους του με επιβλητικά μπλοκ στην άμυνα, αξιοποιώντας τα πλούσια αθλητικά του προσόντα.

Ο Ηλυσιακός στην άμυνα έκανε μπόλικα φάουλ, με τον εξαιρετικό Λοτζέσκι να επιχειρεί drive κάθε φορά που έβρισκε διάδρομο, "γράφοντας" το 49-75 με έμμεσο τρίποντο. Ακολούθως ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έδωσε υπέροχη ασίστ στον Παπαπέτρου, ο Πέγουεϊ συνέχιζε να μαζεύει τα ριμπάουντ, αλλά τα ελεύθερα τρίποντα των Μάτζαρη-Λοτζέσκι ακολούθως ήταν άστοχα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός θέλησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό, έκλεψε μπάλες και με τον Αγραβάνη που κάρφωσε εκτόξευσε την διαφορά στο +31 (52-83) στο 38'. Στο 1'13' πριν το τέλος ο Μάντζαρης με μπάσιμο "έγραψε" το 52-85 (στο +33 η μέγιστη διαφορά), με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν το ματς με σκορ 54-85, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-33, 29-47, 43-62, 54-85
Ανά δεκάλεπτο: 12-33,  17-14, 14-15, 11-23

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 5, Φακόπουλος 2, Αντωνάκης 3, Σμιθ 3 (1), Άντερσον 16 (2), Ζούμπος 2, Δορκοφίκης 2, Μποντζ 11, Βαβάτσικος 4, Ιωάννου 4, Τσουγκαράκης 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12 (2τρίπ., 9ρ.), Αγραβάνης 6, Ντάνστον 8 (5ρ.), Μάντζαρης 6, Περπέρογλου 9 (7ρ.), Παπαπέτρου 5, Σλούκας 10, Κατσίβελης 6, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 17 (2τρίπ., 6ασ.), Πρίντεζης