Σάββατο, 19 Οκτωβρίου 2013

Φοίνικας Σύρου 3-2 Ολυμπιακός

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague που έγινε απόψε στη Σύρο. Είναι η πρώτη νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο ενός πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους. Από τον Ολυμπιακό απουσίασε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ.

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυνατός στο 1ο σετ με τον Φοίνικα να έχει πρόβλημα στην υποδοχή με τα «ερυθρόλευκα» σερβίς να σημαδεύουν τον Ντιάτσκοφ. Από το 2ο σετ ο Φοίνικας άρχισε να βελτιωνέται, ενώ στον Ολυμπιακό και στα κρίσιμα σημεία φάνηκε η απουσία του Γιορντάνοφ.

Ο Φοίνικας στη συνέχεια βελτίωσε την υποδοχή του ο Ντιάτσκοφ και η ομάδα της Σύρου ανέβασε ρυθμούς επιθετικά ενώ παράλληλα η είσοδος του Λάππα στη θέση του Γιάνουσεκ έδωσε ηρεμία στο παιχνίδι της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο τάι μπρέικ όπου ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Καλντέιρα μπόρεσε και βγήκε και μπροστά με 12-11, αλλά οι γηπεδούχοι με καθοριστικό μπλοκ και εντυπωσιακές άμυνες γύρισαν και πήραν τον αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Λεμονιά Μουλά.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 25-23, 23-25, 16-14 σε 137΄.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού: 5 άσσοι, 68 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4π., Ζας 21, Γιάνουσεκ 1, Ντιάτσκοφ 24, Τακουρίδης 11, Πελεκούδας 8 / Παπαδημητρίου (λ. - 86% υπ.), Τσέργας, Αρβανίτης, Λάππας 14, Σφενδυλάκης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 17π., Γιούρισιτς 13, Καλντέιρα 33, Κοκκινάκης 8, Σμαραγδής 2, Κουρνέτας 2 / Στεφάνου (λ. - 72% υπ.), Παπαδόπουλος 10, Σωτηρίου, Μαρούλης.