Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2013

Μπεσίκτας 86-87 Ολυμπιακός

Η εν λόγω φιλική αναμέτρηση είχε πολλές ομοιότητες με τον προπέρσινο τελικό της Ευρωλίγκας κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, ο οποίος διεξήχθη στην ίδια πόλη, αφού ο Ολυμπιακός γύρισε από το -15, ο Σέντρικ Σίμονς έστειλε το ματς στην παράταση και ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε το νικητήριο καλάθι στην τελευταία επίθεση του έξτρα πεντάλεπτου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα. Έτσι κράτησε την τουρκική ομάδα στους δύο πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά μιας και στην επίθεση δεν ήταν εύστοχοι. Το 4-2 του πενταλέπτου έγινε 13-10 στο 8' χάρη στις πολλές ελεύθερες βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες του Αχμέτ Καντεμίρ.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπεσίκτας κατάφερε και πάλι με βολές να ανοίξει τη διαφορά και να προηγηθεί με 10 πόντους (29-19), αλλά οι Κώστας Σλούκας και Γιώργος Πρίντεζης γρήγορα κάλυψαν τη διαφορά. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό στο -3 (33-30).

Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 47-32 στο τρίτο δεκάλεπτο, γρήγορα όμως, οι "ερυθρόλευκοι" επέστρεψαν στο ματς. Ο Κόλτον Ίβερσον είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Μπεσίκτας, αλλά αστόχησε στη δεύτερη βολή, ο Σλούκας έτρεξε στον αιφνιδιασμό, έδωσε στον Σίμονς κι εκείνος ισοφάρισε σε 78-78 στα 2''.

Στην παράταση κι ενώ απέμεναν 16'', η τουρκική ομάδα προηγήθηκε 86-83 με βολές, ενώ ο Σλούκας μείωσε σε 86-85 με τον ίδιο τρόπο. Στην επαναφορά η Μπεσίκτας χρεώθηκε με παράβαση 5'' χάρη στην πολύ καλή άμυνα των "ερυθρολεύκων και στην τελευταία επίθεση ο Λοτζέσκι σηκώθηκε από τα τέσσερα μέτρα, ευστόχησε με εκπληκτική πιρουέτα και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 87-86.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-30, 57-51, 78-78, 86-87 παρ.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 6 (7ριμπ), Λο 4, Ντάνστον 8, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 17 (1τριπ, 4ασ), Σίμονς 14 (7ριμπ), Πρίντεζης 11 (1τριπ),  Αγραβάνης 4, Μάντζαρης 1 (7ασ), Λοτζέσκι 15 (3τριπ, 3ασ).

Μπεσίκτας: Γκιουλέρ 9 (1), Οζμιράκ 3 (1), Λόφτον 32 (3), Μπρόεκχοφ 5 (1), Ρούζιτς 2, Φόστερ 5 (1), Μπάκμαν 14 (1), Σιρίν 2, Αϊβερσον 9, Τοπάλογλου 5.

Γιώργος Μπαρτζώκας: "Παίξαμε ένα κλειστό παιχνίδι με παράταση και ήταν η καλύτερη προπόνηση για εμάς. Κάναμε κάποια αμυντικά λάθη, σέβομαι πάρα πολύ τον τρόπο που έπαιξε η Μπεσίκτας, είχε υπομονή στην επίθεση και έδωσε τα ελεύθερα σουτ. Αφήσαμε τον Λόφτον να βρει ρυθμό, αλλά είναι σημαντικό, όπως κάνει πάντα αυτή η ομάδα, αρνηθήκαμε να χάσουμε. Θέλω να πω τα καλύτερα για τη διοργάνωση του Rixos Cup, ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη φιλοξενία και την πολιτισμένη ατμόσφαιρα".

Ματ Λοτζέσκι: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά, τους δώσαμε τη δυνατότητα να πάρουν το προβάδισμα. Ήταν καλύτεροι επιθετικά και κυρίως στα ριμπάουντ. Ο Λόφτον έβαζε όλα τα καλάθια, δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε τι γινόταν, στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε πολύ καλά, είναι σημαντικό ότι δεν παρατήσαμε το παιχνίδι, είχαμε υπομονή και στο τέλος βρήκαμε τον τρόπο να κερδίσουμε»