Τρίτη, 17 Σεπτεμβρίου 2013

Σαρωνικός - Προοδευτική 55-42.

Σαρωνικός - Προοδευτική 55-42. Για το Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ.

Γράφει ο Σταύρος Ρωπαΐτης.
Με το δεξί ξεκίνησε ο Σαρωνικός τις επίσημες υποχρεώσεις του, καθώς για την 1η φάση του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ, επιβλήθηκε με 55-42 της Προοδευτικής στο γήπεδο της Αίγινας. Η ομάδα του νησιού μας ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Κορυδαλλού που ήταν το εξ αρχής φαβορί καθώς η Προοδευτική αγωνίζεται στην Β' ΕΣΚΑΝΑ.
Τα παιδιά του Πέτρου Καρβούνη ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 13-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να είναι κοντά στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 27-23. Αρκετά χαμηλό σκορ για τις δυο ομάδες που είχαν σαν όπλο την άμυνα. Στο β' ημίχρονο ο Σαρωνικός παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ ανέβασε τη διαφορά στους δεκαέξι και έκλεισε το γ' δεκάλεπτο 44-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του νησιώτικου συλλόγου αφού πρώτα έλεγξαν το ρυθμό, πρόσφεραν στη συνέχεια όμορφο θέαμα στους φιλάθλους τους, και με το άγχος να μεταφέρεται σε εκείνους της Προοδευτικής. Με την κόρνα της γραμματείας, οι αθλητές του Σαρωνικού πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει το τελικό σκορ 55-42. Στη 2η φάση του κυπέλλου ο Σαρωνικός θα φιλοξενήσει το Φοίνικα Πειραιά στις 22 Σεπτεμβρίου.

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (Καρβούνης) : Δαχρετζής 12(1), Σπαρής 11(3), Τσοπάνος, Μπούργος, Βογιατζόγλου 5, Κουνάδης 4, Πίτσικας 3, Βουλγαράκης 4, Τζίτζης Στ, Κάτσας 13(1), Τσοτσορός 1, Μπάλιας 2.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κλιγκόπουλος): Μόμτσος 4, Βιδάκης 10, Καραγιάννης 1, Φούντης 8, Καρασούλας 4, Μάντζαρης, Παργιανόπουλος 8, Αδράμης 3, Δαουτάκος, Κλιγκόπουλος Α, Τζοβάρας 4, Κλιγκόπουλος Γ.