Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2013

Πανιώνιος 0-2 Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία στο Αγρίνιο δεν ήθελε να πετάξει άλλους δύο βαθμούς στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από το Καραϊσκάκη και τα κατάφερε. Η νίκη του με 2-0 στη Νέα Σμύρνη, δίνει την ηρεμία στους «ερυθρόλευκους» ενόψει του κρίσιμου αγώνα την Τετάρτη στο Βέλγιο απέναντι στην Άντερλεχτ.

Ο Σαβιόλα έκανε... τρέλες και τώρα οι Βρυξέλλες!

Με τον Ολαϊτάν να ξεκινάει βασικός και τον Σαλίνο να επιστρέφει στην 11αδα, ο Μίτσελ έψαχνε το γρήγορο γκολ αλλά αυτό δεν ήρθε. Ο Ολυμπιακό είχε την υπεροχή στο ματς, κρατούσε τη μπάλα αλλά η άμυνα του Πανιωνίου απομάκρυνε κάθε ευκαιρία που δημιουργούσαν οι «ερυθρόλευκοι».

Δοκάρι και Γιαννακόπουλος έβαλαν «Στοπ»!

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού πάντως χάθηκε στο 35΄ όταν ο Σαβιόλα έβγαλε την κάθετη στον Ολαϊτάν, με τον Νιγηριανό να ξεφεύγει από τον Γιαννακόπουλου αλλά από την πλάγια θέση που βρισκόταν σημάδεψε το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη εκτός από ένα σουτ του Παναγιωτούδη δεν απείλησαν τον Ρομπέρτο, με τερματοφύλακα του Πανιωνίου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Σαβιόλα και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το μηδέν.

Το πήρε ο Σαβιόλα

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να είναι ο κυρίαρχος και την λύση στο γκολ να την δίνει ο Σαβιόλα με την ασίστ «πάρε-βάλε» στον Βάις. Ο Αργεντινός είδε την τρύπα στην άμυνα του Πανιωνίου, ο Βάις κοντρόλαρε και βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο με το πλασέ του Σλοβάκου να καταλήγει στα δίχτυα στο 61΄!

Ο Σαβιόλα καθάρισε μόνος του τους τρεις βαθμούς στη Νέα Σμύρνη! Μετά την ασίστ στον Βάις, έβαλε και το γκολ με το οποίο Ολυμπιακός έφτανε στη νίκη. Ο Ολαϊτάν που είχε θετική εικόνα στο ματς, μπήκε στη περιοχή του Πανιωνίου, πάσαρε στον Σαβιόλα και εκείνος έστειλε με ευκολία την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου για το 2-0 στο 75΄.

Κράτησε δυνάμεις για Βέλγιο

Μετά το 2-0 ο Μίτσελ έδωσε εντολή να πέσουν οι στροφές και ο Ολυμπιακός να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει του δύσκολου και καθοριστικού αγώνα της Τετάρτης για το Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Άντερλεχτ. Έτσι λοιπόν το σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ήρθε το «τρίποντο», με το οποίο ο Ολυμπιακός διατηρείται στη κορυφή.