Κυριακή, 9 Ιουνίου 2013

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 63-52

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί το καλό του ξεκίνημα στο ΟΑΚΑ και τελικά υποχρεώθηκε στην δεύτερη ήττα του (63-52) από τον Παναθηναϊκό στους τελικούς των playoff της Α1 μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο προηγούμενοι με 29-31, ωστόσο με το ξεκίνημα της επανάληψης και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού δεν μπόρεσαν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση. Η αλήθεια βέβαια είναι πως οι "γκρι" ήταν αποφασισμένοι να μην ξεφύγει το ματς από τα πράσινα χέρια και είναι εξόχως χαρακτηριστική η φάση με τον Άντιτς να καρφώνει για το 53-45 και στη συνέχεια να δέχεται τεχνική ποινή επειδή διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Γκιστ. Ο Σκοπιανός είχε 100% δίκιο και μάλιστα εις... τριπλούν. Εκτός από το φάουλ Μαστιούλις που αρχικά δεν δίνεται στον Σπανούλη, ο Γκιστ στη συνέχεια τραβάει από τη φανέλα (!!!) τον Άντιτς πριν σηκωθεί για το φόλοου και αφού πιάνει την μπάλα και την καρφώνει οι ρέφερι δεν δίνουν ούτε το φάουλ που κάνει ψηλά ο Αμερικανός! Η διαιτητική τριάδα δεν είχε δισταγμό να μην μετρήσει ΚΑΝΟΝΙΚΟ καλάθι του Χάινς για το 58-52 (ακυρώθηκε ως εκπρόθεσμο...) ενώ στη συνέχεια δεν δόθηκαν και δύο φάουλ πάνω στον Σπανούλη! Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (12/6) στο ΣΕΦ.

Το ματς

Πήρε μικρή διαφορά ο Ολυμπιακός, όντας εύστοχος και έχοντας υπομονή

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Κατσίβελη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε. Οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο ματς, κάνοντας το σκορ 8-0 στο 2’, χάρη σε τρίποντα του Ούκιτς, ξεσηκώνοντας το κοινό στις εξέδρες. Ύστερα από δύο χαμένες ερυθρόλευκες επιθέσεις, οι Πειραιώτες αντέδρασαν, σκοράροντας με σουτ από την περιφέρεια του αρχηγού, συν λέι-απ του Πρίντεζη, μειώνοντας σε 8-5. Ο Κατσίβελης χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, με αποτέλεσμα ο Μπαρτζώκας να περάσει στην θέση του τον Λο, που δεν έπαιξε στο πρώτο ματς. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια έβγαλαν άμυνες, πήραν τα ριμπάουντ και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και παράπονα από τους διαιτητές για φάουλ που δεν τους δόθηκαν. Στο 5’ ο Πρίντεζης ευστόχησε από τα 6.75 μέτρα, μειώνοντας σε 10-8, αλλά στη συνέχεια ο Σχορτσανίτης, που είχε περάσει στο ματς, με βολές έφερε τους γηπεδούχους στο +4 (12-8).

Ακολούθως ο Μπαρτζώκας έριξε στην μάχη τον Χάινς, ο οποίος έδωσε έξυπνη ασίστ στην περιφέρεια στον αμαρκάριστο Παπανικολάου, ο οποίος ευστόχησε από εκεί, αλλά οι ρέφερι το μέτρησαν ως δίποντο (12-10), καθώς εκτίμησαν πως πατούσε γραμμή. Ο Ολυμπιακός έπαιζε καλή άμυνα και δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού, με τον Πρίντεζη με βολή να μειώνει στον πόντο (12-11). Ο προπονητής των Πρωταθλητών Ευρώπης έκανε γρηγορότερα ροτέισον στην πεντάδα του, σε σχέση με άλλες φορές, και πέρασε στο 7’ τους Σλούκα-Άντιτς (αντί Λο-Πρίντεζη), με τον Πεδουλάκη επίσης να κάνει και εκείνος φρεσκάρισμα στο βασικό του σχήμα. Ο Σπανούλης ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια και με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα (12-14) στους Πειραιώτες, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Γκουίν (15-14). Οι φιλοξενούμενοι στην επίθεση κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα, δεν βιαζόντουσαν, είχαν υπομονή και έψαχναν τον ελεύθερο παίκτη, με τον Άντιτς να σκοράρει σε ένα εκτός ισορροπίας σουτ (16-18) από την αδύναμη πλευρά στην εκπνοή της επίθεσης. Οι ερυθρόλευκοι προς το τέλος του δεκαλέπτου πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, έπαιζαν καλή άμυνα και έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, έχοντας αποκτήσει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρει να προηγούνται με +5 (16-21), χάρη σε παλικαρίσιο μπάσιμο του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, στην εκπνοή του χρόνου, όντας μάλιστα υπό πίεση.

Καλάθι με το… σταγονόμετρο, μείωσε ο Παναθηναϊκός

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λο, Γκετσεβίτσιους, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν να παίζουν καλή άμυνα παίρνοντας και τα ριμπάουντ, αλλά στην επίθεση δεν έμπαιναν τα σουτ. Ο Ούκιτς στη συνέχεια ταλαιπώρησε την μπάλα, αλλά ευστόχησε σε τρίποντο (19-21), με τον ακολούθως να κάνει διείσδυση και τον Πέρο με φόλοου να «γράφει» το 19-23. Ο Έισι ήταν παλικάρι, καθώς στη συνέχεια αν και δεν είχε πολλές αντοχές έκλεψε την μπάλα και ολοκλήρωσε την φάση στον αιφνιδιασμό, όντας υπό το στενό μαρκάρισμα του αντιπάλου. Στη συνέχεια ζήτησε αλλαγή για να ξεκουραστεί, με τον Σπανούλη να τον αντικαθιστά και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +6 (19-25). Οι δύο ομάδες στη συνέχεια… κόλλησαν στο σκορ, χάνοντας αρκετά σουτ, παίζοντας μπάσκετ σε γρήγορο ρυθμό, με τους Πειραιώτες να τραβούν στους παιχνίδι τους το «τριφύλλι».

Ο Ολυμπιακός στην επίθεση έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο, επιδιώκοντας να βγάλει αιφνιδιασμούς ύστερα από το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά και στο σετ παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα, έχοντας υπομονή, ψάχνοντας-βρίσκοντας τον ελεύθερο παίκτη, αλλά είχε πρόβλημα στο να ολοκληρώσει τις φάσεις, με τον Χάινς, όμως, με βολές να διαμορφώνει το 19-27 στο 15’. Στη συνέχεια ο Πρίντεζης έτρεξε στο fast-break και όντας μόνος του επιχείρησε να καρφώσει, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς η μπάλα χτύπησε στη στεφάνη. Στη συνέχεια της φάσης ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε αυτό το λάθος, καθώς απάντησε με τρίποντο του Διαμαντίδη, μειώνοντας σε 22-27. Αν έκανε ένα απλό λέι-απ ο υπαρχηγός οι φιλοξενούμενοι θα έφταναν στο +10 (19-29), αλλά η διαφορά έπεσε στο +5 στο 17’. Ο Σερμαντίνι είχε αντικαταστήσει τον Χάινς, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να αναλώνονται σε μπόλικα λάθη και σε κακές πάσες, αλλά ο Σπανούλης με ένα δύσκολο ντράιβ «έγραψε» το 22-29. Ο Γκιστ απάντησε γρήγορα (24-29), με τους Λο-Παπανικολάου να έχουν επιστρέψει στο παρκέ, και τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το… σταγονόμετρο. Με βολές των Σλούκα-Χάινς οι Πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στο +7 (24-31), αλλά δευτερόλεπτα πριν το τέλος οι πράσινοι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 σερί, χάρη σε καλάθι του Ούκιτς και σε τρίποντο του Μπράμος, μειώνοντας στο καλάθι. Το 29-31 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παπανικολάου παραλίγο να έβαζε ένα μεγάλο καλάθι σουτάροντας από το κέντρο του γηπέδου, αλλά η προσπάθεια του βρήκε σίδερο. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 20 λεπτά έκαναν 11 λάθη και μόλις 5 οι φιλοξενούμενοι.

Έμεινε δίχως σκορ για 4 λεπτά και οι πράσινοι γύρισαν το ματς υπέρ τους

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με την βασική του πεντάδα, με τον Κατσίβελη να σημειώνει τρίποντο από την γωνία, «γράφοντας» το 29-34, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πειθαρχία και σωστή συμπεριφορά στην άμυνα. Ο Ούκιτς, όμως, ήταν «ζεστός» από την περιφέρεια, και με ένα ακόμη εύστοχο σουτ από τα 6.75 μέτρα μείωσε σε 33-34. Ο Σπανούλης με ένα δύσκολο μπάσιμο διαμόρφωσε το 33-36, αλλά ο Λάσμε απάντησε γρήγορα με κάρφωμα (35-36), με τον Μπαρτζώκα να αλλάζει τον Πάουελ με τον Χάινς. Ο Παναθηναϊκός άφηνε ελεύθερο τον Κατσίβελη, ο οποίος σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο (35-39), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μπράμος. Ο μαχητής Χάινς σκόραρε με δυσκολία απ΄το low-post (38-41), αλλά ο Μπράμος σημείωσε ένα ακόμη τρίποντο, φέρνοντας το ματς στα ίσα (41-41). Ο Σπανούλης στη συνέχεια πήγε στις βολές και όντας ψύχραιμος ευστόχησε, κάνοντας το σκορ 41-43 στο 25’.

Ο Σλούκας πέρασε στην θέση του Κατσίβελη που κούτσαινε, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να χάνουν σουτ και να κάνουν λάθη, με τον Κάρι να ισοφαρίζει σε 43-43. Οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν, με τον Ολυμπιακό στην άμυνα να χάνει τρία σερί ριμπάουντ, δείχνοντας νευρικότητα, με τον Κάρι να πηγαίνει στις βολές και να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Τα ερυθρόλευκα λάθη συνεχίστηκαν στην επίθεση, με τον Γκιστ να απαντά με τρίποντο, «γράφοντας» το 48-43 στο 29’, με τους Πειραιώτες να είναι δίχως σκορ για περίπου 4 λεπτά. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Κάρι σκόραρε και πάλι με μπάσιμο, ενώ ο Διαμαντίδης από τις βολές ανέβασε την διαφορά στο +9 (52-43). Ο Άντιτς στη συνέχεια απάντησε με κάρφωμα (52-45), αλλά διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές ζητώντας φάουλ, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή. Ο Διαμαντίδης έβαλε βολή, ο Λο κόπηκε από τον Γκιστ στον αιφνιδιασμό, με το «τριφύλλι» στο 30’ να προηγείται όντας στο +8 (53-45).

Πρόβλημα στην επίθεση, πλησίασε, αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και 2-0

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ στη τελευταία περίοδο με τους Λο, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Χάινς, με τους Πειραιώτες στην επίθεση να μην έχουν ξεκάθαρο πλάνο και να δυσκολεύοντα να σκοράρουν. Στα δύο πρώτα λεπτά το σκορ είχε «κολλήσει» στο 53-45, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και τον Λο να κερδίζει φάουλ από τον Γκιστ. Με βολή (1/2) μείωσε σε 53-46, ενώ στη συνέχεια ο τρομερός Χάινς, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, κάρφωσε με μανία την μπάλα στο καλάθι, μειώνοντας σε 53-48. Οι ερυθρόλευκοι έβγαζαν άμυνες, αλλά το θέμα ήταν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους δινόντουσαν ώστε να γυρίσουν το ματς. Μετά από ώρα επέστρεψε στο παρκέ ο Παπανικολάου, όπως και ο Σλούκας, ο οποίος αστόχησε σε σουτ. Ο Κάρι με φόλοου έκανε το σκορ 55-48, με τον Μπαρτζώκα να αλλάζει σύστημα, βάζοντας τον Παπανικολάου στο «4» (αντί του Πρίντεζη) και τον Περπέρογλου στο «3», ο οποίος ύστερα από κλέψιμο κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (55-50) στο 35’.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έβγαζε άμυνες και προσπαθούσε συνεχώς να ροκανίσει την διαφορά, με τον Χάινς να πηγαίνει στην γραμμή των βολών, αλλά έχασε και τις δύο! Αντί ο Κάιλ να μείωσει στο -3, η διαφορά πήγε στο -8 (58-50) με τρίποντο του Διαμαντίδη στο 37’, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ. Ο Χάινς στην εκπνοή της επίθεσης σημείωσε τζαμπ-σουτ, αλλά οι διαιτητές κακώς το ακύρωσαν, με τους Πειραιώτες πάντως να δείχνουν νευρικοί στα τελευταία λεπτά, μην έχοντας καθαρό μυαλό στην επίθεση. Όσο ο χρόνος κυλούσε, η πίεση και το άγχος αυξανόταν, οι λύσεις στο σκορ δεν ερχόντουσαν και το «τριφύλλι» με βολές του Ματσιούλις εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (60-50), δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.  Οι ερυθρόλευκοι ήταν σε δύσκολη θέση, με τον Κατσίβελη να πηγαίνει στις βολές, βάζοντας και τις δύο, μειώνοντας σε 60-52 στο 1’38’’ πριν το τέλος. Ζητούμενο η καλή άμυνα, αλλά και αυτή δεν ήρθε, καθώς ο Λάσμε κάρφωσε (62-52), ενώ στη συνέχεια ο Περπέρογλου αστόχησε σε τρίποντο, ο Χάινς πήρε το ριμπάουντ, αλλά έδωσε λάθος πάσα και κάπου εκεί το ματς… τελείωσε για τους φιλοξενούμενους. Τελικό σκορ στον αγώνα, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 63-52, με τους πράσινους να κάνουν το 2-0 στην σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Ανά δεκάλεπτο: 16-21, 13-10, 24-14, 10-7