Πέμπτη, 4 Απριλίου 2013

Ολυμπιακός 79-70 Κίμκι

Με τον εκπληκτικό Παπανικολάου να "σκοτώνει" (21π., 12ρ. 6/6τρίπ.), ο Ολυμπιακός νίκησε 79-70 την Κίμκι, τερμάτισε 2ος στον 6ο όμιλο της Ευρωλίγκα και στα πλέι-οφ θα παίξει με την Εφές με πλεονέκτημα έδρας.

Ο "Παπ" είναι το πλεονέκτημα!

Με τον Παπανικολάου να κάνει... πάρτυ και να πετυχαίνει 21 πόντους με 6/6 τρίποντα, ο Ολυμπιακός νίκησε 79-70 την Κίμκι και σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μακάμπι, τερμάτισε δεύτερος στην φάση των ομίλων του ΤΟΠ 16. Έτσι λοιπόν, θα παίξει με την Εφές με πλεονέκτημα έδρας.
Κακό ξεκίνημα, κακή άμυνα...

Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν μπήκε όπως θα έπρεπε στο παιχνίδι και παρουσίασε στα πρώτα λεπτά τις... ασθένειες του τελευταίου καιρού. Οι Ρώσοι έβρισκαν διαδρόμους για εύκολα καλάθια, ενώ με δύο τρίποντα κατάφεραν γρήγορα – γρήγορα να φτάσουν στο 5-10 και στο 9-14. Οι Πειραιώτες ωστόσο, μετά το πρώτο πεντάλεπτο βελτιώθηκαν αισθητά στην επίθεση και με τον... καυτό Χάινς στο παρκέ, όχι μόνο μείωσαν, αλλά κατάφεραν στο 8.50'' να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 20-18. Σε αυτή την... επιστροφή του Ολυμπιακού βοήθησε βέβαια πολύ και ο διαγωνισμός άστοχων σουτ τριών πόντων από την Κίμκι.

Έβαλε τις βάσεις!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε... φουριόζος, με ένα σερί έφτασε στο 28-20 και με το... σπρώξιμο της εξέδρας, έβαλε γερά τις βάσεις για την πρόκριση στο ΣΕΦ. Μάλιστα, με τρίποντο του Σπανούλη προηγήθηκε 34-24 (για πρώτη φορά στο +10) και του Πρίντεζη 45-30 (τη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου)!! Ωστόσο, η εξαιρετική εικόνα των Πειραιώτων σε αυτή την περίοδο, αλλοιώθηκε με τα πολλά λάθη στα τελευταία δύο λεπτά και το 8-0 σερί της Κίμκι. Οι Ρώσοι μείωσαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο 45-38, ωστόσο ήταν εμφανές πως ο Ολυμπιακός ήταν το αφεντικό του ματς.

Έκανε τα εύκολα... δύσκολα

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσίασε... σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και δημιούργησε μόνος του προβλήματα. Οι Ρώσοι με φόρα από την δεύτερη περίοδο μείωσαν σε 45-40, ωστόσο με δύο τρίποντα του Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο 51-40! Ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την διαφορά, καθώς κάνοντας πολλά λάθη στην επίθεση και πετυχαίνοντας μόλις τέσσερις πόντους σε πέντε λεπτά, έφτασαν στο 56-56. Τελικά, με μία βολή του Σπανούλη και ακόμα ένα τρίποντο του Παπανικολάου, έκλεισε το δεκάλεπτο με 60-57.

Τον πήρε από το χέρι ο Παπανικολάου!

Παρά το άγχος του τρίτου δεκαλέπτου και τα... προβληματάκια που αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός, στην τελευταία περίοδο ένας ΤΡΟΜΕΡΟΣ Παπανικολάου καθάρισε μόνος του το παιχνίδι. Οι Ρώσοι μείωσαν στην αρχή στον πόντο, 60-59, ωστόσο με δύο τρίποντα του Παπανικολάου το σκορ εκτοξεύτηκε στο 67-59, ενώ λίγο αργότερα με τον «ΠΑΠ» να κάνει το 6/6 στα τρίποντα οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 70-61! Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, καθώς παρά την προσπάθεια της Κίμκι να γυρίσει στο ματς, ο σοβαρός Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-70 και πανηγύρισε ταυτόχρονα και την δεύτερη θέση του ομίλου!!!