Σάββατο, 23 Μαρτίου 2013

Εθνικός Πειραιώς 0-1 ΑΕ Μοσχάτου

Πάθος, δύναμη, κόσμο, αποβολή, γκολάρα, νεύρα.

Απ’ όλα είχε ο τελικός του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πειραιά που διεξήχθη στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το τρόπαιο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατέληξε στα… χέρια του Μοσχάτου, καθώς επικράτησε 1-0 του Εθνικού, με τους φιλάθλους της ομάδας και τους παίκτες να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, όταν ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση.

Ο Εθνικός ήταν πριν την έναρξη του αγώνα το αδιαφιλονίκητο φαβορί, καθώς ήταν αήττητος για 25 συνεχόμενα παιχνίδια. Ωστόσο, μέσα στο παιχνίδι το Μοσχάτο έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο, ενώ εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ανδριόλας, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο τερματοφύλακας του Εθνικού έπιασε τη μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το φάουλ ανέλαβε να εκτελέσει ο Στούπης, ο οποίος με ένα υπέροχο σουτ έκανε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε, αν και με παίκτη λιγότερο, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ. Ωστόσο, υπήρχαν και πολλά παράπονα από τους ανθρώπους αλλά και τους φιλάθλους της ομάδας για τις υποδείξεις του πρώτου βοηθού, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για περίπου τρία λεπτά στο 70’, λόγω της ρίψης αντικειμένων. Με την επέμβαση, όμως, των δυνάμεων της Αστυνομίας τα πνεύματα ηρέμησαν.