Κυριακή, 31 Μαρτίου 2013

Ολυμπιακός 0-0 ΠΑΟΚ

Πολύ κακό για το τίποτα λοιπόν στο ντέρμπι Ολυμπιακού – ΠΑΟΚ, καθώς το 0-0 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κατά διαστήματα και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν δημιούργησαν τη μεγάλη φάση, ενώ στην αντίπερα όχθη ο «Δικέφαλος» έψαξε το γκολ με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η λευκή ισοπαλία πάντως δεν χάλασε και κανέναν, καθώς οι Πειραιώτες είναι ήδη πρωταθλητές, ενώ οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στην δεύτερη θέση τον Αστέρα Τρίπολης. Οι μόνοι που... ξενέρωσαν ήταν οι φίλαθλοι που αποδοκίμασαν στο φινάλε.
Η έκπληξη του Μίτσελ και ο επιθετικός Δώνης

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικά σχήματα και ...όρεξη να παίξουν μπάλα. Ο Μίτσελ σε σύστημα 4-3-3 ξεκίνησε με τον Μέγιερι κάτω από τα δοκάρια, τους Παπάζογλου, Κοντρέρας, Μανωλά και Χολέμπας στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή τους Μανιάτη, Φέισα και Μασάντο. Στα άκρα ήταν οι Βλαχοδήμος – Αμπντούν και στην κορυφή ο Τζιμπούρ. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιώργος Δώνης στο 4-4-2 ξεκίνησε με τον Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Αποστολόπουλο, Λίνο, Κατσουράνη και Σίλντενφελντ. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Κάτσε και Λόρενς και στα άκρα οι Ολίσε και Καμαρά. Το επιθετικό δίδυμο αποτελούνταν από τους Σαλπιγγίδη και Αθανασιάδη.

«Φουριόζος» Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με τον κόσμο του να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα, μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και από τα πρώτα λεπτά έκλεισε τον ΠΑΟΚ στο μισό γήπεδο. Μάλιστα, μόλις στο 5' το σουτ του Αμπντούν πέρασε άουτ, ενώ στο 13' ο Ιτάνζ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Χολέμπας. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς στα επόμενα λεπτά και να κυκλοφορούν την μπάλα έξω από την περιοχή των Θεσσαλονικιών.

Η... σουτάρα του Καμαρά και το «αχ» με Χολέμπας

Μετά το πέρας του πρώτου εικοσαλέπτου ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς και με τις φωνές του Δώνη, οι παίκτες βγήκαν από την περιοχή τους και ισορρόπησαν απόλυτα το παιχνίδι. Μάλιστα στο 23' το μακρινό σουτ του Καμαρά πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 32' ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γύρισμα του Σαλπιγγίδη μέσα στην περιοχή. Οι φάσεις αυτές πάντως... ξύπνησαν τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο αύξησαν και πάλι την πίεση και στο 39' έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Ιτάνζ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Χολέμπας, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Τζιμπούρ αστόχησε με κοντινή κεφαλιά. Έτσι λοιπόν το ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ...

Μπήκε ο Φετφατζίδης... βγήκε ο Δώνης

Στο δεύτερο ημίχρονο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά και οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους και λιγότερο την επίθεση. Ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι στο 53' με ένα σουτ του πολύ δραστήριου Χολέμπας, ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε λίγο αργότερα με μία μακρινή προσπάθεια του Ολίσε. Η... στατικότητα πάντως του Ολυμπιακού «υποχρέωσε» στο 60' τον Μίτσελ να ρίξει στο ματς τον Φετφατζίδη αντί του Βλαχοδήμου, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο «Δικέφαλος» έχασε την καλύτερη του ευκαιρία στο ματς. Ο Λόρενς έκανε το δυνατό σουτ και ο Μέγιερι έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 65' πάντως το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά, καθώς ο Δώνης κλώτσησε μία μπάλα που πήγε στον πάγκο και ο διαιτητής τον απέβαλε. Ο Έλληνας τεχνικός διαμαρτυρήθηκε έντονα και για λίγη ώρα είχαμε... συζητήσεις επί του θέματος.

Ένας Μήτρογλου... δεν φέρνει την άνοιξη!

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο και παρότι ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και έψαξε το γκολ, το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Σε αυτό το διάστημα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κλείστηκε πίσω και προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, ενώ οι Πειραιώτες πίεσαν και με τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης έψαξαν το... χρυσό γκολ. Ο νεαρός επιθετικός είχε και δύο καλές ενέργειες, ωστόσο δεν βρήκε δίχτυα και τελικά το ματς έληξε 0-0...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Χολέμπας, Κοντρέρας, Μανωλάς, Μανιάτης, Φέισα, Μασάντο (70’ Φουστέρ), Βλαχοδήμος (60’ Φετφατζίδης), Αμπντούν (79’ Μήτρογλου), Τζεμπούρ
Στον πάγκο: Κάρολ, Μοδέστο, Παπαδόπουλος, Γκρέκο
ΠΑΟΚ (Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Λίνο, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ, Ολίσε (77’ Βούκιτς), Κάτσε, Λόρενς, Καμαρά (90+3’ Ρομπέρ), Σαλπιγγίδης (73’ Φωτάκης), Αθανασιάδης
Στον πάγκο: Γλύκος, Ιντζίδης, Κίτσιου, Έτο