Παρασκευή, 1 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακος 82-71 Φενερμπαχτσε

Μήνυμα στον Παναθηναϊκό έστειλε ο Ολυμπιακός ενόψει του ντέρμπι της Δευτέρας. Νίκησε άνετα 82-71 τη Φενέρ των Μπατίστ-Σάτο (άποντοι και οι δύο!) στο ΣΕΦ, 3η νίκη στο Top16 της Ευρωλίγκα. Αποβλήθηκαν Λο-Σάτο.

Μετά και από τη μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι, ο Ολυμπιακός δεν είχε ως στόχο άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ μέσα στο ΣΕΦ.
Ο κόσμος μπορεί να μην έδωσε δυναμικό παρών, αλλά οι πρώην «πράσινοι» Σάτο και Μπατίστ ήταν η αφορμή για να ζεστάνουν το κλίμα. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και με τον Μπο ΜακΚάλεμεμπ να οδηγεί την ομάδα του, κρατούσαν κεφάλι στο σκορ στη πρώτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει απαντήσεις με τον Πρίντεζη.
Μικρό προβάδισμα ενός πόντους (24-23) είχε η Φενέρ μετά από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και βρήκε τα πατήματά του. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης πάντως τη στιγμή που είχαν το πάνω χέρι έχασαν τον Λο!
Ρινγκ το ΣΕΦ
Ο Αμερικανός με 12 πόντους 3λεπτά πριν φύγει το ημίχρονο, έδινε άλλον αέρα στην ομάδα του, όμως η μπουνιά που του έδωσε ο Σάτο τον έκανε να …απαντήσει με σπρώξιμο και οι διαιτητές με την βοήθεια του ριπλέι αποφάσισαν να στείλουν αμφότερους στα αποδυτήρια.
Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα παρά το γεγονός πως το επεισόδιο τους έκοψε το ρυθμό και έκλεισαν τη δεύτερη περίοδο στο +6 με 43-37.
Την …τελείωσε
Η Τρίτη περίοδος ήταν και η καθοριστική. Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τους Τούρκους, με τον Πιανιτζιάνι να μην έχει άλλες επιλογές και οι κορυφαίοι της ομάδας του (ΜακΚάλεμπ, Μπογκντάνοβιτς, Άντερσεν) να παλεύουν μόνοι τους με τα …θηρία.
Χωρίς πολλά πολλά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19πόντους (68-49) στο τέλος του δεκαλέπτου και οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπορούσαν να σκέφτονται ήδη το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό!
Το μυαλό στο ντέρμπι
Όπως ήταν λογικό με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί, ο Ολυμπιακός έριξε στροφές και η Φενέρ μάζεψε την διαφορά κάτι που δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα. H νίκη ήρθε τελικά με μόλις 11πόντους  (82-71) και τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη να είναι ο πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων με 15 και όλοι στο Λιμάνι να ετοιμάζονται για την μάχη της Δευτέρας.
Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12 (1), Άντιτς 4, Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 8 (3ριμπ), Σλούκας 9 (7/7βολές), Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13 (1/6τριπ), Παπανικολάου 5 (1/2τριπ).
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 20 (2/5τριπ, 6ριμπ, 3ασ), Ερμίς 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5, Άντερσεν 18 (2/4τριπ, 5ριμπ), Σαβάς, Μπατίστ, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 20 (2/5τριπ, 8/8βολ, 4ριμπ).