Παρασκευή, 11 Ιανουαρίου 2013

Barcelona 76 - 68 Ολυμπιακος

Οι δυσκολίες στο ματς του «Παλαού Μπλαουγκράνα» ήταν από την αρχή γνωστός για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο ο Ολυμπιακός πήγε στη Βαρκελώνη για το καλύτερο δυνατό.
Το «ερυθρόλευκο» ξεκίνημα ήταν καλό με ένα γρήγορο σερί 5-0, όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε στα μέσα της πρώτης περιόδου ρυθμό και πατώντας γκάζι έφτασε ένα σερί 16-4 για να προσπεράσει με 7πόντους (16-9). Κυρίως ο ρυθμός των Καταλανών τους έδινε το προβάδισμα, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός άρχιζε να δυσκολεύεται επιθετικά και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 18-13.
Η Μπαρτσελόνα με φόρα από την πρώτη περίοδο και τον Πιτ Μάικλ ασταμάτητο στη ρακέτα του Ολυμπιακού κρατούσε γερά τη διαφορά, παρά τις όποιες προσπάθειες του Βασίλη Σπανούλη. Τα λάθη μπορεί να ήταν σε ισορροπία, αλλά η ευστοχία των Μπλαουγκράνα και τα ριμπάουντ έκαναν την διαφορά και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πίσω στο σκορ με 41-32.
Από τη μία ο Πρίντεζης και από την άλλη ο Τόμιτς οδηγούσαν επιθετικά τις ομάδες τους και τον Ολυμπιακό να βγάζει καλή εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο και να μαζεύει την διαφορά. Η είσοδος του Γιασικεβίτσιους έδωσε μία ανάσα στους Καταλανούς, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε με τις βολές του Λο να μειώσει στους τέσσερις (56-52) δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Και αυτή τη φορά όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να μείνουν σε απόσταση αναπνοής και η Μπάρτσα ανέβασε και πάλι την διαφορά, αυτή τη φορά στους 8 (60-52) ενόψει της κρίσιμης και τελευταίας περιόδου.
Εκεί τα πράγματα δεν ήταν καλά για την ελληνική ομάδα, καθώς γρήγορα η Μπαρτσελόνα ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 11πόντους (66-55). Ο Ολυμπιακός όμως με τα τρίποντα των Άντιτς και Μάντζαρη μπήκε ξανά στο παιχνίδι και έκανε ντέρμπι το ματς στα τελευταία λεπτά αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό.
Όπως εξελίχθηκε το ματς το μυαλό πήγε στη διαφορά και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 76-68, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους ψηλούς της και μαζί τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να δίνει τις λύσεις όταν η μπάλα ...έκαιγε.
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-32, 60-52, 76-68