Κυριακή, 6 Ιανουαρίου 2013

Αποτελέσματα ΕΠΣΠ 5/1/13

«Ποδαρικό» με νίκες έκαναν Εθνικός και Ερμής Κ.

«Ποδαρικό» με νίκες έκαναν το 2013 οι δύο βασικοί «μονομάχοι» της κορυφής του 2ου Ομίλου της Α Κατηγορίας ΕΠΣΠ, Εθνικός και Ερμής Κορ.

Η ιστορική ομάδα του Πειραιά νίκησε 1-0 στο γήπεδο του Ελληνικού τον Αχιλλέα Κορυδαλλού σε έναν αγώνα, που πέρα από τη γλυκιά γεύση της νίκης οι φίλοι του Εθνικού θα θέλουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Ο Εθνικός είχε την υπεροχή στο πρώτο μισάωρο του αγώνα και στο 19ο λεπτό ο Μιχαήλ έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με άψογο κοντινό πλασέ. Ωστόσο, πέρα από μια μεγάλη ευκαιρία με τον Παυλόπουλο στο 38ο λεπτό η ομάδα του Πειραιά δεν είχε να επιδείξει κάτι άλλο αξιόλογο.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αθανασόπουλο στο 52ο λεπτό σημαδεύει το δοκάρι αλλά χωρίς ο Εθνικός να καταφέρνει να γίνει πιο ουσιαστικός και να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Έτσι, στο 74’ ο Αχιλλέας Κ. «πάγωσε» το Ελληνικό χάνοντας μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιγνίδι και ο Εθνικός διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από τον Ερμή Κ. που νίκησε δύσκολα στο γήπεδο του με 2-1 την Χαραυγή.