Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2013

Στρόιτελ Μινσκ 3-1 Ολυμπιακος

Οι απουσίες (Μίλαν Γιούρισιτς - Κώστας Χριστοφιδέλης) και η ποιότητα του αντιπάλου (Στρόιτελ Μινσκ) λύγισαν τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν 3-1 σετ και οι πιθανότητες πρόκρισης στην προημιτελική φάση του Challenge Cup μειώθηκαν αισθητά.

Η ομάδα της Λευκορωσίας είχε τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ, αφού ήταν εξαιρετική στην επίθεση και διέθετε πολύ καλό σερβίς. Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και μείωσαν, αλλά η Στρόιτελ πήρε στις λεπτομέρειες το τελευταίο σετ.

Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, ο Ολυμπιακός θα πρέπει αρχικά να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ στον επαναληπτικό της 24ης Ιανουαρίου κι έπειτα να κατακτήσει το "χρυσό" σετ για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Όποια από τις δύο ομάδες πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Challenge Cup θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Γκάμπροβο (Βουλγαρία) - Πιατσέντσα (Ιταλία).

Τα σετ: 22-25, 21-25, 25-21, 23-25.