Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2012

Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 62-84

Το... τρένο των Πρωταθλητών Ευρώπης συνεχίζει να αλώνει έδρες! Ο Ολυμπιακός κέρδισε και την Τσεντεβίτα στην Κροατία (62-84), σημειώνοντας την έκτη σερί νίκη του στην Euroleague. Η αποθέωση του ομαδικού μπάσκετ καθώς μοίρασε 27 (!) ασίστ. Τους "έπνιξε" στην επανάληψη.

Την 12η σερί νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, όντας η 6η συνεχόμενη στην Euroleague (και η 4η σερί εκτός έδρας), σημείωσε το... τρένο των Πρωταθλητών, το οποίο συνεχίζει να αλώνει έδρες! Ο Ολυμπιακός κέρδισε και την Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ με σκορ 62-84 για την 9η αγωνιστική της Euroleague, "πνίγοντας" τους Κροάτες στην επανάληψη με την καλή του άμυνα (δέχτηκε 23 πόντους). Η αποθέωση του ομαδικού μπάσκετ από τους ερυθρόλευκους, καθώς μοίρασαν 27 (!) τελικές πάσες στο ματς, βγάζοντας πολλές και θεαματικές συνεργασίες στον αγώνα, έχοντας καταπληκτική κυκλοφορία της μπάλας. Μάλιστα έκαναν τα λιγότερα λάθη σε φετινό τους παιχνίδι, με τον συσχετισμό ασίστ (27) λάθη (7) να είναι άριστος, δείγμα της υψηλού βαθμού συγκέντρωση που επέδειξαν στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες βρίσκονται σε εκπληκτική κατάσταση, έχουν αποκτήσει τρομερό ρυθμό, παίζουν απολαυστικό μπάσκετ, έχουν βρει την φόρμα τους, αποπνέουν υγεία τόσο πνευματικά, όσο και αγωνιστικά και δείχνουν ασταμάτητοι.
Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε νωθρά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, στη συνέχεια "ξύπνησε" και από την στιγμή που πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ το διατήρησε έως το τέλος του αγώνα, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού. Εξαιρετικός ο Περπέρογλου στο πρώτο ημίχρονο, όντας πολύτιμος τόσο στην επίθεση (12π, 2/4τρ), όσο και στη δημιουργία (6ασ), πολύ καλό παιχνίδι από τον Πρίντεζη (11π, 7ρ), βοήθησε ο Χάινς (10π, 5ρ, 3ασ), θετικός ξανά ο Πάουελ (9π, 5ρ), ενώ MVP των Πειραιωτών στο ματς ήταν για ακόμη μία φορά ο σπουδαίος Σπανούλης (14π, 5ασ, 5ρ). Προσέφεραν σε άμυνα και δημιουργία οι Λο (4ασ, 2κλ) και Μάντζαρης (5ασ), με τους Κροάτες φίλαθλους στο τέλος να χειροκροτούν και να αναγνωρίζουν την ανωτερότητα των Πρωταθλητών Ευρώπης.

Το ματς

Νωθρό ξεκίνημα, αντίδραση με ευστοχία από την περιφέρεια

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ. Οι ερυθρόλευκοι στις πρώτες τους επιθέσεις ήταν άστοχοι και έδειχναν νευρικοί, με αποτέλεσμα η Τσεντεβίτα να εκμεταλλευθεί το γεγονός και να προηγηθεί με σκορ 6-0, χάρη στον Ράιτ. Ο "Πριντ" από την θέση που έδωσε το Ευρωπαϊκό στους Πειραιώτες σημείωσε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων στο ματς (6-2), αλλά ο Ιλιέφσκι με τρίποντο έφερε τους Κροάτες στο +7 (9-2) στο 4'. Ο αρχηγός έχασε ένα ακόμη λέι-απ, με αποτέλεσμα ο κόουτς Μπαρτζώκας να ζητήσει τάιμ-άουτ, καθώς οι παίκτες του πραγματοποίησαν ένα υποτονικό και νωθρό ξεκίνημα.  Οι Πειραιώτες στη συνέχεια πήραν τα ριμπάουντ και επεδίωξαν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό, με τον Σπανούλη να βρίσκει έξυπνα τον Παπανικολάου και ο Πρίντεζης τον Πάουελ, με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να μειώσουν σε 9-6, λειτουργώντας με συνεργασίες στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα, στα επόμενα λεπτά περιόρισε τους γηπεδούχους, με τον Πάουελ από το low-post να μειώνει σε 9-8, ενώ ακολούθως ο "Πριντ" με τρίποντο από την γωνία, ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφερε το σκορ στα ίσα (11-11) στο 7'. Ο Περπέρογλου μπήκε για πρώτη φορά στο ματς αντί του Παπανικολάου, με τον αρχηγό να "εκτελεί" αποτελεσματικά από την κορυφή της περιφέρειας , ενώ ο "Πέρπε" στη συνέχεια με τρίτη σερί ερυθρόλευκη "βόμβα" από τα 6.75 μέτρα διαμόρφωσε το 13-17 στο σκορ. Ακολούθως η μπάλα στην επίθεση πήγαινε συνέχεια στον Στράτο, ο οποίος με δύο σερί προσπάθειες κοντά στο καλάθι έφερε τους Πρωταθλητές στο +5 (16-21), με το 18-21 να είναι το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Έφτασε στο +11, αλλά έχασε την διαφορά

Στην δεύτερη περίοδο ο Χάινς αντικατέστησε τον Πάουελ, ενώ ο Λο επέστρεψε στο παρκέ, κάνοντας το σκορ 18-23. Ο Περπέρογλου ήταν "καυτός" στην αναμέτρηση και συνέχιζε να παίρνει πάνω του προσπάθειες. Ευστόχησε με σουτ από μέση απόσταση, ενώ στη συνέχεια σημείωσε τρίποντο, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +7 (21-28) στο 13'. Οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν καλή άμυνα, φρόντιζαν να παίρνουν τα ριμπάουντ και έδειχναν πως έχουν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Άντιτς να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (21-30). Η Τσεντεβίτα είχε σιγήσει στην επίθεση, αλλά απάντησε με τρίποντο από την γωνία με τον Άντριτς (24-30).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εναλλάξ, με το σκορ να έχει φτάσει στο 26-34 με βολές του Σλούκα και την Τσεντεβίτα να αποφασίζει να παίξει άμυνα ζώνης (δύο-τρεις), επιδιώκοντας να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ και ευστόχησε σε προσπάθεια του κοντά στο καλάθι, φέρνοντας για πρώτη φορά τους Πειραιώτες στο +10 (26-36). Ο Ιλιέβσκι μείωσε, αλλά ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο δίνοντας προβάδισμα 11 πόντων (28-39) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σιγά-σιγά ξέφευγαν στο σκορ από τους γηπεδούχους, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν υψηλά την διαφορά. Κάπου εκεί, λοιπόν, οι Κροάτες αντέδρασαν με ένα σερί 7-0, με τον Νούρκιτς να μειώνει σε 35-39 51'' πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Πρωταθλητές ήταν άστοχοι σε εκείνο το διάστημα, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε βρίσκοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με σκορ 37-40. Σε αυτό το εικοσάλεπτο οι Πειραιώτες μοίρασαν 12 ασίστ και έκαναν μόλις 2 λάθη, δείγμα του υψηλού βαθμού συγκέντρωσης που έδειχναν στο παιχνίδι.

Καλή άμυνα από τους Πρωταθλητές, στο +16 με Χάινς

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Πάουελ, με τον "Πριντ" να ευστοχεί με ωραία προσπάθεια ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Τζος με το αγαπημένο του σουτ από τα έξι μέτρα "έγραψε" το 37-44. Ο Σούπουτ απάντησε, αλλά ο αρχηγός, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε πάρει πάνω του πολλές προσπάθειες, με τζαμ-σουτ από μέση απόσταση διαμόρφωσε το 39-46. Ο Ιλιέφσκι στο 23' μείωσε σε 42-46', ο Πρίντεζης απάντησε (42-48), ενώ ακολούθως ο Red-Bill έδωσε την τέταρτη και καταπληκτική ασίστ του στον Πάουελ που κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι (42-50) στο 25'. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Πρίντεζης με το αγαπημένο του σουτ έφερε τον Ολυμπιακό στο +11 (44-55).

Κοντά στο καλάθι όμως στην άμυνα οι ερυθρόλευκοι έδειξαν αδυναμία, χάνοντας και τα ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο, με τον Μπιλάν να μειώνει σε 48-55, ενώ παράλληλα στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι από τα 6.75 μέτρα. Τα πράγματα όμως στη συνέχεια βελτιώθηκαν για τους Πρωταθλητές, καθώς βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, παίζοντας εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα. Ο Γκετσεβίτσιους μπήκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τους Λο-Χάινς να συνδυάζονται άψογα στην επίθεση και τον Μαρτίνας να "βομβαρδίζει" από την περιφέρεια, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 12 πόντων στους φιλοξενούμενους (48-60) στο 29'. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ανέλαβε δράση ο Κάιλ, καθώς με δύο συνεχόμενα προσωπικά καλάθια εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (48-64), με τον Ολυμπιακό να κρατάει σε αυτή την περίοδο την Τσεντεβίτα στους 11 πόντους.

Η Τσεντεβίτα παραδόθηκε στις "άγριες" ορέξεις των Πειραιωτών

Οι ερυθρόλευκοι στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στο +18 (48-66) με τον Παπανικολάου, με τους Κροάτες να δείχνουν να παραδίνονται στις "άγριες" ορέξεις των Πρωταθλητών Ευρώπης, ενώ στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Ζελαμπάλ να μειώνει σε 52-68 στο 33'.  Στην άμυνα οι Πειραιώτες έχαναν τα ριμπάουντ, με τον Σούτον να τιμωρεί από την περιφέρεια (55-68), αλλά στη συνέχεια απάντησε ο Χάινς (55-70). Ο "Παπ" δεν έδειχνε σε καλή μέρα στην επίθεση, ο Γκετσεβίτσιους έχανε σουτ, ενώ υπήρξαν στιγμές που η μπάλα έμενε στα χέρια των ερυθρολεύκων, δείχνοντας μία νευρικότητα στην επίθεση.

Ύστερα από ένα διάστημα που ο δείκτης του σκορ είχε κολλήσει στο 55-70, ο Παπανικολάου με μία πολύ ωραία προσπάθεια στον αιφνιδιασμό έφερε τον Ολυμπιακό στο +17 (55-72), φάση η οποία χειροκροτήθηκε από το κοινό, ενώ ο Σπανούλής με μπάσιμο εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (55-74) στα 3'07'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι οπαδοί της Τσεντεβίτα σε εκείνο το σημείο ξεκίνησαν να αποδοκιμάζουν την ομάδα τους. Ο Άντιτς με τρίποντο έφερε τους ερυθρόλευκους στο +20 (57-77) και ο Μάντζαρης στο +22 (57-79), με τους γηπεδούχους να έχουν παρατήσει το παιχνίδι και τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να συνεχίζουν να κάνουν το παιχνίδι τους. Το ματς εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ 22'' πριν το τέλος ο Σπανούλης ευστόχησε από την γωνία σε τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης, ανεβάζοντας την διαφορά στο +24 (60-84). Καλάθι το οποίο επίσης χειροκροτήθηκε από το φίλαθλο κοινό, αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα των Πρωταθλητών Ευρώπης. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Τσεντεβίτα - Ολυμπιακός 62-84, με τους Πειραιώτες να σημειώνουν την έκτη σερί νίκη τους στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 60-84

Ανά δεκάλεπτο: 18-21, 19-19, 11-24, 14-20

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 11 (1), Σουπούτ 9 (1), Μπάμπιτς 2, Αντριτς 3, Σούτον 3 (1), Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 14 (2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2), Μπάζνταριτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10 (3ασ., 5ριμπ.), Λο 2 (4ασ.), Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 14 (2τρ., 5ασ., 5ριμπ.), Περπέρογλου 12 (2τρ., 6 ασ.), Σλούκας 5 (1), Πάουελ 9 (5 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Παπανικολάου 6, Πρίντεζης 11 (1τρ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 3 (1τρ., 5ασ.)