Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2012

Ολυμπιακος 14-6 Μποχουμ

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού διέλυσε την Μπόχουμ με 14-6, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στους "8" του Champions Cup. Επόμενος αντίπαλος η ουγγρική Εgger.

O Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένα για να κατακτήσει τη νίκη και την πρόκριση και με το τέλος του πρώτου οκταλέπτου είχαν μπει ήδη οι βάσεις. Το 6-2 αντικατόπτριζε πλήρως τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων.

Το νεανικό συγκρότημα του Ολυμπιακού συνέχισε στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό φτάνοντας στο ημίχρονο με σκορ 9-3.

Στην 3η περίοδο η ψαλίδα του σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο (13-5) για να πέσει ο ρυθμός του αγώνα στο 4ο οκτάλεπτο και με επιμέρους σκορ 1-1 διαμορφώθηκε το τελικό: Ολυμπιακός – Μπόχουμ 14-6.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-1, 4-2, 1-1.

Για την ομάδα του Ολυμπιακού σκόραραν οι Τετζαλίδου 3, , Ελ. Πλευρίτου 3, Μαυρέλου 3, Μαρ. Πλευρίτου 2, Καλαργυρού 2 και Μπαλωμενάκη 1.

Τα γκολ της Μπόχουμ πέτυχαν οι Στάινχαουερ 4,  Φρέιςγουίνκελ 1 και Κόρενι 1.