Παρασκευή, 12 Οκτωβρίου 2012

Ολυμπιακός - Κάχα Λαμποράλ 85-81

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τη νέα αγωνιστική σεζόν (2012-2013) στην Euroleague, καθώς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, έχοντας τον αέρα του Πρωταθλητή Ευρώπης, νίκησε με σκορ 85-81 την Κάχα Λαμποράλ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στο οποίο έδωσαν το "παρών" περίπου 8.000 φίλαθλοι. Οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν αγχωμένοι ανά διαστήματα και παρουσίασαν ορισμένα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους, πράγμα λογικό για την εποχή. Χάρη όμως στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο τους στο οποίο έπιασαν σπουδαία απόδοση (30-14), τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, συν την τρομερή αποτελεσματικότητα τους από την περιφέρεια (11/19 τρίποντα), αλλά και στον χαρακτήρα και την ψυχραιμία που παρουσίασαν στην τελευταία περίοδο, έφτασαν δίκαια στην επικράτηση επί των Βάσκων.
Οι Πειραιώτες παρουσίασαν ορισμένα προβλήματα στην άμυνα, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περιορίσουν τους Βάσκους, πήραν και πάλι προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.Η μέγιστη διαφορά στο ματς ήταν στο ημίχρονο, όταν και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +11 (48-37), αλλά στη συνέχεια οι Ισπανοί κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή έχοντας για μπροστάρη τον Λάμπε (18π). Ο Ολυμπιακός είχε για πρώτο σκόρερ του τον (για ακόμη μία φορά) καταπληκτικό Πρίντεζη, ο οποίος σημείωσε μεγάλα σουτ (17π, 4/8δ, 3/4τρ), ενώ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο τόσο η ηγετική παρουσία του Σπανούλη που βοήθησε σε σκορ και σε δημιουργία (16π, 4/7δ, 2/4τρ, 6ασ), όσο και ο συγκινητικός Περπέρογλου, ο οποίος παρότι τραυματίας πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση, πετυχαίνοντας πολύτιμα καλάθια (14π, 3/4δ, 2/5τρ, 4ρ, 2ασ). Μαχητής ο Χάινς καθώς προσέφερε παντού (6π, 6ρ, 2ασ, 2κλ).

Ο αγώνας

Όταν "κόλλησε" στην επίθεση πήρε προβάδισμα η Κάχα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ. Οι ερυθρόλευκοι στις πρώτες τους προσπάθειες ήταν αγχωμένοι, με τον Όλεσον με τρίποντο να ανοίγει το σκορ. Ο Παπανικολάου όμως απάντησε γρήγορα, ενώ στη συνέχεια ο αρχηγός με ένα υπέροχο αριστερό ντράιβ "έγραψε" το 4-3 στο 3ο λεπτό του αγώνα'. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια έδωσε μία καταπληκτική ασίστ στον Αμερικανό σέντερ, ο οποίο με τρομερό άλμα κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι, "ζεσταίνοντας" παράλληλα το κοινό στο ΣΕΦ. Ο "ερυθρόλευκος Χαλκ" συνέχισε να καρφώνει με μανία την μπασκέτα της Κάχα (8-3), αλλά στη συνέχεια έγινε αλλαγή, με τον Χάινς να παίρνει την θέση του έχοντας να αντιμετωπίσει τον Νοτσιόνι στο "5", ο οποίος βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι. Με εξαιρετικό passing-game στη συνέχεια οι Πειραιώτες βρήκαν ελεύθερο τον Red-Bill από την αδύναμη πλευρά, ο οποίος και ευστόχησε από τα 6.75 μέτρα, όπως και ο "Παπ" από το ίδιο σημείο, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν στο +5 (14-9) στο 6'.

Σε εκείνο το σημείο ο Πρίντεζης πέρασε στο ματς αντί του Άντιτς, έχοντας να αντιμετωπίσει στο "4" τον Μπιέλιτσα, με τον Νοτσιόνι να συνεχίζει να παίζει στο "5" κόντρα στον Χάινς. Παράλληλα, ο Λο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, παίρνοντας την θέση του Μάντζαρη. Ο "Πριντ" στην επίθεση νίκησε στα πόδια τον Μπιέλιτσα φτάνοντας στο καλάθι, αλλά ο Σέρβος απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Ο "δυναμίτης" Χάινς κάτω από την ρακέτα ήταν ασταμάτητος, ενώ συνέχιζε να βρίσκει στόχο ο σταθερός Νοτσιόνι, με την Κάχα να μειώνει σε 18-17 στο 9' με τον Κοζέρ. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση στα τελευταία λεπτά της περιόδου και είχε κολλήσει στο σκορ, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να εκμεταλλευθούν το γεγονός και να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς "γράφοντας" το 18-21. Ο Περπέρογλου πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες στην Ευρωλίγκα σε εκείνο το σημείο (αντί του Παπανικολάου), με τους φιλοξενούμενους στο τέλος του δεκαλέπτου να φτάνουν στο +5 (18-23) με τον Καμπέθας.

Έπαιξε καλή άμυνα και έβαλε τρίποντα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Λο, Σλούκα, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Χάινς, με τον Μπιέλιτσα, όμως, να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 (18-25). Ο Λο απάντησε με ωραία διείσδυση, αλλά ο Καμπέθας στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο φέρνοντας την Κάχα στο +8 (20-28). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν όπως χρειαζόταν, σημειώνοντας ένα σερί 8-0, χάρη στα τρίποντα των Σλούκα και Πρίντεζη, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα ίσα (28-28) στο 13'. Το γεγονός αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα, με τους ερυθρόλευκους, μάλιστα, να καταφέρνουν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στο 14' με το ποστάρισμα του Στράτου, ενώ στη συνέχεια ο "Πριντ" με υπέροχη πλαστική κίνηση στο low-post "έγραψε" το 32-29 στο σκορ, με τον Άντιτς ακολούθως να τον αντικαθιστά και τον κόσμο να τον χειροκροτεί. Ο Σπανούλης με βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (34-29), με τους Πειραιώτες να βγάζουν καλές άμυνες, να περιορίζουν τους Βάσκους και να σημειώνουν δύσκολα καλάθια, όπως με τον Άντιτς, ο οποίος σούταρε και ευστόχησε σε προσπάθεια εκτός ισορροπίας, ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 (36-29).

Η Κάχα είχε σιγήσει στην επίθεση, αλλά μετά από αρκετή ώρα ο Μπιέλιτσα απάντησε με τρίποντο (36-32), ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε γρήγορα ο Νοτσιόνι, πλησιάζοντας τους Πειραιώτες στο σκορ (38-37). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς και Μαυροειδή, με τους ψηλούς του Μπαρζώκα να έχουν για αντιπάλους κοντά στο καλάθι τους Νοτσιόνι και Μπιέλιτσα και να ρίχνουν το απαιτούμενο "ξύλο" μέσα στην ρακέτα. Ο αρχηγός στη συνέχεια με ένα από τα αγαπημένα του ντράιβ από τα δεξιά έφτασε με μπάσιμο στο καλάθι, νικώντας στη ταχύτητα τον Μπιέλιτσα, με τον Red-Bill να σημειώνει στην επόμενη φάση και τρίποντο, φέρνοντας τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +8 (45-37). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Περπέρογλου παίρνοντας την επίθεση πάνω του, γεμάτος αυτοπεποίθηση και σιγουριά για την απόφαση του, "πυροβόλησε" αποτελεσματικά από την περιφέρεια, ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +11, με το 48-37 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Οι Πειραιώτες ήταν καταπληκτικοί στη δεύτερη περίοδο, καθώς μέτρησαν σκορ 30-14, εκμεταλλευόμενοι την καλή άμυνα τους και την ευστοχία τους από τα 6.75 μέτρα.

Την "ζημιά" ο Λάμπε, εκπληκτικός Πρίντεζης

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Ντόρσεϊ, με τον Αμερικανό σέντερ ύστερα να έχει παίξει μόλις τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Ο κόουτς Μπαρτζώκας πολύ γρήγορα άλλαξε τον Μάντζαρη με τον Λο, ενώ ο Σαν Εμετέριο με τρίποντο μείωσε σε 49-43. Ο αρχηγός με ωραία προσπάθεια "έγραψε" το 51-43, αλλά ο Όλεσον απάντησε με γκολ-φάουλ (51-46). Ο Χάινς αντικατέστησε τον Ντόρσεϊ στη συνέχεια, με τους ερυθρόλευκους να βγάζουν μία νευρικότητα σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Λάμπε εκμεταλλεύθηκε την διαφορά ύψους με τον Χάινς, μειώνοντας σε 51-48 στο 23'. Ο Λάμπε παραλίγο να μείωνε την διαφορά στον πόντο, αλλά ήταν άστοχος, με τον Έισι να πραγματοποιεί ακολούθως ένα εντυπωσιακό coast-to-coast, τελειώνοντας την φάση με ένα ωραίο μπάσιμο (53-48). Ο Έλληνας τεχνικός επεδίωκε συνεχώς να κάνει ροτέισον στους σέντερ του, αλλάζοντας συνεχώς μεταξύ τους, τους Ντόρσεϊ, Χάινς και Μαυροειδή, έχοντας σκοπό να τους διατηρήσει φρέσκους ώστε να κουράσουν τον Λάμπε, αλλά ο υψηλόσωμος Πολωνός σέντερ συνέχιζε να κάνει την "ζημιά" στους γηπεδούχους με το παιχνίδι του κάτω από την ρακέτα, μειώνοντας σε 54-52 στο 25'.

Ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ αντί του Άντιτς, αλλά ο Λάμπε ευστόχησε και με σουτ από μέση απόσταση, φέρνοντας το ματς στα ίσα (54-54). Ψύχραιμος και υπό πίεση, όμως, απάντησε με τρίποντο ο Περπέρογλου (57-54), δίνοντας ώθηση και πολύτιμη ανάσα στον Ολυμπιακό. Το σχήμα των Πειραιωτών, πλέον, ήταν Σλούκας, Σπανούλης, Πέρπε, "Πριντ" και Μαυροειδής, με τον επικύνδινο Λάμπε να συνεχίζει να κάνει την ζημιά, καθώς ο Πολωνός σέντερ ήταν εύστοχος από τα 6.75 μέτρα, δίνοντας, μάλιστα, το προβάδισμα στην Κάχα με σκορ 57-59. Ο ίδιος παίκτης με νέο σουτ έφερε τους Βάσκους στο +4 (57-61) στο 27', με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να βρουν αντίδοτο, καθώς ούτε ο Ντόρσεϊ μπορούσε να τον σταματήσει. Ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε για τον Ολυμπιακό στο πόντο  (60-61), ενώ στη συνέχεια με νέα δική του προσπάθεια έφερε το ματς και πάλι στα ίσα (62-62). Το ματς είχε γίνει ντέρμπι, ενώ είχε αποκτήσει έναν φρενήρη ρυθμό, με γρήγορες επιθέσεις και πολλά τρελά σουτ. Ο εκπληκτικός Πρίντεζης, όμως, αποδείχθηκε και... τρελός, αλλά και εύστοχος, καθώς με ακόμη ένα δικό του τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Πρωταθλητές Ευρώπης με 65-64, όντας ο ηγέτης της ομάδας στην τρίτη περίοδο, στην οποία οι Ισπανοί βγήκαν κερδισμένοι στο τέλος με βολές του Μπιέλιτσα (65-66).

Έδειξε χαρακτήρα και σοβαρότητα στο τέλος. Καθοριστικά τα τρίποντα Άντιτς-Σλούκα.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Σλούκα, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντόρσεϊ, με τον αποφασιστικό Στράτο με νέο τρίποντο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, μέσα σε αποθέωση (67-65). Ο... γνωστός Λάμπε έβαλε και πάλι μπροστά την Κάχα (67-68), ο Ντόρσεϊ απάντησε άμεσα, ενώ στη συνέχεια η μπάλα πήγε στα χέρια του αρχηγού, ο οποίος με ένα ακόμη υπέροχο αριστερό ντράιβ έφερε τους ερυθρόλευκους στο +3 (71-68) στο 34', με τους Πειραιώτες να έχουν στόχο, πλέον, να διατηρήσουν μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν στην άμυνα να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο, πήραν τα ριμπάουντ, αλλά ο Σλούκας αστόχησε από τα 6.75 μέτρα ώστε να στείλει την διαφορά στο +6. Ο Μάντζαρης μετά αντικατέστησε τον Red-Bill, οι Βάσκοι μείωσαν στον πόντο, αλλά ο φανταστικός Περπέρογλου, ο οποίος αγωνίστηκε τραυματίας, ευστόχησε και πάλι με σουτ αυτή την φορά από μέση απόσταση, "γράφοντας το 73-70. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χάινς μέσα στην ρακέτα, ο οποίος με ένα προσωπικό σερί 4-0 έφερε τους Πειραιώτες στο +5 (77-72) στο 36'.

Η Κάχα συνέχιζε να παίζει στην επίθεση με τον Λάμπε, ώστε να εκμεταλλευθεί την διαφορά ύψους με τον Χάινς, αλλά ο Πολωνός σέντερ ήταν άστοχος από τις βολές. Με πεντάδα Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς πήγε στα τελευταία τρία λεπτά ο Ολυμπιακός, με τον Πέρο να σημειώνει ένα πολύτιμο τρίποντο 2'53'' πριν το τέλος, φέρνοντας τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +7 (80-73) σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια έβγαλαν άμυνες, με τον Red-Bill στην επίθεση να δίνει μία πανέξυπνη ασίστ στον Σκοπιανό φόργουορντ, ο οποίος και τελείωσε την φάση με κάρφωμα, ανεβάζοντας την διαφορά στο +9 (82-73) στο 1'58'' πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Νοτσιόνι στη συνέχεια μείωσε, ο Μάντζαρης όντας ελεύθερος δοκίμασε για τρίποντο αλλά αστόχησε, ενώ στον αιφνιδιασμό ο Ερτέλ απάντησε με σουτ από την περιφέρεια, δίνοντας και πάλι ελπίδες στους Βάσκους (82-78).

Στα 42'' πριν το τέλος η κατοχή ήταν για τους Πειραιώτες (Σλούκας, Σπανούλης, Περπέρογλου, Άντιτς και Χάινς), με την μπάλα να πηγαίνει στον αρχηγό που έδωσε ασίστ στον Σλούκα, ο οποίος γεμάτος από αγωνιστικό θράσος "πυροβόλησε" από τα 6.75 μέτρα, φέρνοντας τους γηπεδούχους στο +7 (85-78) μέσα σε αποθέωση στο ΣΕΦ. Ο δραστήριος Ερτέλ, όμως, με έμμεσο τρίποντο μείωσε και πάλι (85-81), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν φάουλ στον Χάινς και να τον στέλνουν στις βολές, ο οποίος έχασε και τις δύο. Τότε επικράτησε ανησυχία στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο, αλλά οι παίκτες της Κάχα ήταν άστοχοι. Ευτυχώς, όμως, ο Χάινς πήρε το καθοριστικό ριμπάουντ, πήγε και πάλι στις βολές, αλλά έχασε και πάλι και τις δύο. Αυτό, βέβαια, μικρή σημασία είχε, καθώς το σημαντικό ήταν το γεγονός πως οι Πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Euroleague, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τους Βάσκους με σκορ 85-81, δείχνοντας χαρακτήρα και σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 48-37, 65-66, 85-81.

Ανά δεκάλεπτο: 18-23, 30-14, 17-29, 20-15.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψ), Λο 4, Άντιτς 9, Σπανούλης 16 (6 ασιστ), Περπέρογλου 14, Ντόρσεϊ 7, Σλούκας 6, Μαυροειδής 1, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης.

Κάχα Λαμποράλ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 11, Σονσέκα, Καμπέθας 9, Σαν Εμετέριο 11, Ερτέλ 6 (5 ασιστ), Όλεσον 13, Λάμπε 18, Ν. Μπιέλιτσα 11, Κοσέρ 2.