Δευτέρα, 13 Αυγούστου 2012

Σπορτινγκ 1-0 Ολυμπιακος

H πιο έτοιμη Σπόρτινγκ ανάγκασε τον Ολυμπιακό να υποστεί την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας. Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν 1-0 στη Λισαβόνα με το γκολ του Ελίας στο 54'.

Την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας υπέστη ο Ολυμπιακό στην Πορτογαλία. Οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν 1-0 από την Σπορτινγκ στη Λισαβόνα με τον Ελίας να είναι ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης, στο 54ο λεπτό. Οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ, έδειξαν καλή αμυντική εικόνα στο πρώτο μέρος, ωστόσο υστερούσαν στον τομέα της δημιουργίας. Στο δεύτερο από μία αμυντική ολιγωρία δέχτηκε το γκολ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πορτογάλος τεχνικός δοκίμασε για πρώτη φορά από την αρχή ενός αγώνα το 4-4-2, ένα σύστημα που δημιούργησε δυσκολίες στους παίκτες του όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας

4-4-2 στην επίθεση, 4-2-3-1 στην άμυνα

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ παρέταξε τον Ολυμπιακό στο φιλικό με την Σπόρτινγκ με τον Κάρολ κάτω από τα δοκάρια, τους Παπάζογλου και Σιόβα αμυντικό δίδυμο έχοντας αριστερά τον Χολέβας και δεξιά τον Τοροσίδη. Στο κέντρο παρατάχθηκαν οι Φέισα και Μανιάτης, έχοντας στα άκρα τους Αμπντούν και Λυκογιάννη. Στην επίθεση Τζιμπούρ και Μήτρογλου συμπλήρωναν το 4-4-2 του Πορτογάλου τεχνικού, το οποίο γινόταν 4-2-3-1 όταν αμυνόταν ο Ολυμπιακός. Σημειωτέον ότι ο Ζαρντίμ

Φρούριο πίσω, λίγος μπροστά...

Η Σπόρτινγκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να απειλήσει εξ αρχής την εστία του Κάρολ, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού όμως ήταν θετικός στις δύο επεμβάσεις που έκανε στο 2' και το 3', ενώ δεν ανησύχησε στο σουτ του Σίλβα στο 4'. Μάλιστα ο Βορειοϊρλανδός γκολκίπερ κράτησε το μηδέν σε καλό σουτ του ίδιου παίκτη στο 22'. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανής η κούραση των παικτών του Ολυμπιακού (λόγω των πολλών ταξιδιών), σε αντίθεση με τους Πορτογάλους, οι οποίοι έδειξαν ότι είναι πιο έτοιμοι παίζοντας πολύ με την μπάλα κάτω. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καλή εικόνα αμυντικά, από τη μέση και μπροστά όμως παρουσίασαν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Μήτρογλου στο 8', η πρώτη καλή και αξιοσημείωτη ευκαιρία για τους “ερυθρόλευκους” ήρθε στο 34' με πολύ καλή συνεργασία των παικτών του Ζαρντίμ. Ο Μήτρογλου έβγαλε μπροστά την μπάλα, ο Φέισα την άφησε να περάσει στον Αμπντούν, ο οποίος την έβγαλε με τη μία στον Μανιάτη, το σουτ του οποίου βγήκε άουτ.

Λάθος και... 1-0

Στο πρώτο 45λεπτο η “ερυθρόλευκη” άμυνα στάθηκε στο ύψος της. Στο δεύτερο μέρος όμως, μια ολιγωρία δύο παικτών του Ολυμπιακού έφερε το γκολ για τους Πορτογάλους. Ύστερα από λάθος γύρισμα του Σιόβα στο 54', ο Ελίας έπιασε μακρινό δυνατό σουτ, ο Κάρολ δεν είχε οπτικό πεδίο και η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι παραλίγο να κάνουν το 2-0 όταν ο Ελίας τροφοδότησε τον Καπέλ, το σουτ το οποίο έφυγε άουτ.

Από εκείνο ο σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έγινε περισσότερο απειλητικός, ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Μιραλάς στο παιχνίδι. Στο 67' η κεφαλιά του Μανιάτη πέρασε άουτ, ενώ στο 77' έγινε η ευκαιρία του αγώνα για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης έκανε την σέντρα, ο Μιραλάς έκανε το σουτ αλλά οι παίκτες της Σπόρτινγκ έδιωξαν την μπάλα πάνω στην γραμμή. Μεσολάβησε πάντως η απόκρουση του Κάρολ στο σουτ του Σέντρικι στο 69' με τον τερματοφύλακα των “ερυθρόλευκων” να διατηρεί το 1-0. Στο 81' και πάλι ο Βέλγος απείλησε με σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ και να πάρουν έστω την ισοπαλία. Παραλίγο μάλιστα να δεχτούν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Κάρολ δήλωσε παρών στο σουτ του Λαμπάτ στις καθυστερήσεις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μανωλά. Έτσι παρέμεινε το 1-0 με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στα φιλικά προετοιμασίας.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Σα Πίντο) Ρουί Πατρίσιο, Μπουλαρούζ, Βαν Βολσφίνκελ, Τιέγκο Καπέλ, Μάρκος Ρόχο, Καρίγιο, Αντριέν, Σεντρίκ, Ινσούα, Ελιάς και Φερνάντες.

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτη (83' Μανωλάς), Παπάζογλου (83' Μοντέστο), Φέισα, Τζιμπούρ, Μήτρογλου (71' Μιραλάς), Χολέβας, Σιόβα (, Τοροσίδη, Αμπντούν (71' Φετφατζιδης) και Λυκογιάννη (60' Τάτος).