Παρασκευή, 11 Μαΐου 2012

Ολυμπιακος 68-64 Μπαρτσελονα

Τα παλικάρια του Ντούσαν Ίβκοβιτς νίκησαν πανάξια στον δεύτερο ημιτελικό την Μπαρτσελόνα με 68-64 και πήραν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final-Four, o οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή (13/5) το βράδυ (21:00), έχοντας να αντιμετωπίσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ματς (66-64). Ένς ψυχωμένος και αποφασισμένος Ολυμπιακός, τον οποίο δεν πίστευε κανείς στον ξεκίνημα της σεζόν, είναι έτοιμος να διεκδικήσει το Πρωτάθλημα Ευρώπης, ώστε να επιστρέψει στον θρόνο ύστερα από 15 χρόνια (1997). Αυτός θα είναι ο πέμπτος τελικός στην ιστορία του (94', 95', 97', 10') στον θεσμό.
Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς, έπαιξε καταπληκτική άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση, ενώ στα κρίσιμα σημεία μίλησε ο συγκλονιστικός Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε και το καθοριστικό τρίποντο του παιχνίδιού στο 1'10'' πριν την λήξη του αγώνα, κάνοντας το σκορ 66-61, ενώ έδωσε μία πανέξυπνη ασίστ στο τέλος τον Ντόρσεϊ, ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (68-64) στην αναμέτρηση. Μεγάλο ματς από τον αρχηγό των Πειραιωτών, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, όντας "μπόμπερ" από την περιφέρεια (4/10τρ), ενώ οργάνωσε με μαεστρία (6 ασίστ) το παιχνίδι των Πειραιωτών. Άξιος συμπαραστάτης του ο παθιασμένος Πρίντεζης (14π, 4ρ, 2ασ), τρομερή εμφάνιση από τον καταπληκτικό σε άμυνα και επίθεση Παπανικολάου (9π, 2/2τρ, 4ρ), ενώ βοήθησε την ομάδα ο "δυναμίτης" Ντόρσεϊ (8π, 5ρ).

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Ο Ολυμπιακός πέρα από την καταπληκτική του άμυνα, ήταν "καυτός" από την περιφέρεια (9/20τρ), ενώ δεν του στοίχισε το γεγονός πως έχασε την μάχη στα ριμπάουντ (33-43). Η έμπειρη Μπαρτσελόνα έκανε 13 λάθη, με τους νεαρούς ερυθρόλευκους να κάνουν 14, με την ελληνική ομάδα να υπερέχει στις ασίστ (12-10). Οι Πειραιώτες έβγαλαν τρομερή ενέργεια και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι, είχαν θέληση και πάθος στο παιχνίδι τους, ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και πήραν δίκαια την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Ο αγώνας

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς άρχισε στη βασική πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ. Από την πλευρά του, ο Τσάβι Πασκουάλ άρχισε τους Χουέρτας, Ναβάρο, Έιντσον, Λόρμπεκ, Ν' Ντονγκ. Η πειραϊκή ομάδα μπήκε δυνατά, έχοντας αμυντική προσήλωση και έναν Σπανούλη να ηγείται στην επίθεση. Με αστείρευτη ενέργεια στην άμυνα, ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μάντζαρης έκανε σπουδαία αμυντική δουλειά στον Ναβάρο. Το μεγάλο επιθετικό όπλο της Μπαρτσελόνα έπαιξε τα πρώτα οκτώ λεπτά, έχοντας δύο άστοχα σουτ (ένα δίποντο και ένα τρίποντο). Δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη "μέγγενη" του Μάντζαρη!

Ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα των Σπανούλη και Μάντζαρη, αλλά και ένα λέι απ του Άντιτς, προηγήθηκαν με 8-0! Οι "μπλαουγκράνα" δεν έβρισκαν διαδρόμους για το ερυθρόλευκο καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν το πρώτο τους καλάθι έπειτα από 03:46 με τον Λόρμπεκ. Ο αρχηγός, όμως, είχε εντυπωσιακή εκκίνηση στην αναμέτρηση και έκανε στο "καπάκι" το 10-2, ενώ στο 6' με το δεύτερό του τρίποντο στο ματς διαμόρφωσε το 13-6. Ο Ν' Ντονγκ ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης της Μπαρτσελόνα σε αυτό το διάστημα και με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 13-9 στο 7'. Ο Γιώργος Πρίντεζης με τέσσερις συνεχόμενους προσωπικούς πόντους (φόλοου και δύο βολές) "έγραψε" το 17-9, αλλά ο Σάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο, μειώνοντας σε 17-11.

Σιγά-σιγά οι Καταλανοί ισορρόπησαν το ματς στη δεύτερη περίοδο. Ο Μάντζαρης έμεινε στον πάγκο, ο Ναβάρο μπήκε ξανά στο 12' και βρήκε τον καλό αγωνιστικό εαυτό του. O Σλούκας με όμορφο λέι απ έκανε το 19-11, αλλά με ένα γρήγορο 5-0 η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 19-16 με καλάθι του Βάθκεθ και τρίποντο του Ουάλας. Ο Παπανικολάου "απάντησε" από τη γωνία (22-16) και από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Ναβάρο. Στο 13', μείωσε σε 22-18 έχοντας προσωπικό αντίπαλο τον Λο. Στον αιφνιδιασμό ο "Παπ" διαμόρφωσε το 24-18 στο 15'.

Η Μπαρτσελόνα "κρατήθηκε" μέσα στο ματς χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 12 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Ν' Ντονγκ και ο Πέροβιτς έκαναν ζημιά στον τομέα αυτό. Λόρμπεκ, Πέροβιτς και Ναβάρο ισοφάρισαν σε 24-24 στο 16'. Ο Λο με δίποντο έκανε το 26-24 από την κορυφή, αλλά ο Ναβάρο με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα στο 17' (26-27). Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως, με καλάθι και φάουλ "έγραψε" το 31-27, με τον Ν' Ντονγκ να μειώνει σε 31-29. Το χάι-λάιτ του πρώτου μέρους ήταν η έξοχη ασίστ του Σπανούλη στον Ντόρσεϊ, ο οποίος με εκπληκτικό κάρφωμα διαμόρφωσε το 33-29 δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Χάινς άρχισαν στην τρίτη περίοδο για τον Ολυμπιακό. Το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων στο πρώτο μέρος χαρακτηρίζεται μικρό για την εικόνα των δύο ομάδων. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τρίποντα των Σπανούλη (έφτασε τους 14 πόντους) και Πρίντεζη, αλλά και ένα δίποντο του Χάινς η διαφορά "ανέβηκε" στο +8 στο 23' (41-33). Ο Βάθκεθ με λέι απ μείωσε σε 41-35 στο 24'. Ο Πρίντεζης με έξοχη ατομική ενέργεια έκανε το 43-35 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Βάθκεθ έκανε ζημιά, καθώς πέτυχε δύο κρίσιμα καλάθια. Ενδιάμεσα σκόραρε και ο Μάικλ. Έτσι, το σκορ έγινε 43-41 στο 26' με σερί 6-0 για την Μπαρτσελόνα. Ο Πρίντεζης με νέο καλάθι "ξεκόλλησε" τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα και έκανε στο ίδιο λεπτό το 45-41, φτάνοντας τους 11 πόντους. Ο αρχηγός και ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού έκαναν τη διαφορά όταν έπρεπε.

Ο αρχηγός της ισπανικής ομάδας, Ναβάρο, εγκλωβίστηκε ξανά στην άμυνα του Μάντζαρη και η Μπαρτσελόνα έπαιζε συνέχεια μέσα στη ρακέτα με τα ψηλά κορμιά που διαθέτει. Ο Λόρμπεκ μείωσε σε 45-43 στο 27', αλλά οι ερυθρόλευκοι "ξέσπασαν"! Με τρίποντο του Παπανικολάου από τη γωνία στο 28' και δίποντο από την άλλη γωνία του Λο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 50-43 στο 29'. Οι περίπου δύο χιλιάδες φίλαθλοι του Ολυμπιακού στην κερκίδα δεν σταμάτησαν να τραγουδούν! Ο Ναβάρο με δύο βολές μείωσε σε 50-45 και ο Λόρμπεκ με τυχερό τρόπο έκανε το 50-47 στο 30', σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Το παιχνίδι δεν είχε ποιότητα στην επίθεση, αλλά σε αυτό το ματς "παιζόταν" η πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Euroleague. Ήταν φυσιολογικό να πάει ο ημιτελικός σε χαμηλό σκορ. Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα για δέκα λεπτά ακόμα. Η Μπαρτσελόνα, με τις 18 νίκες σε 19 παιχνίδια στη φετινή Euroleague, είχε περάσει μέχρι το 30' μόλις μία φορά μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, αλλά είχε ακόμα δρόμο μπροστά του.

Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο βολές "έγραψε" το 52-47 στο 31'. Με κλέψιμο του Ντόρσεϊ και πάσα του Λο στον Άντιτς, ο οποίος τελείωσε τη φάση με λέι απ και έκανε το σκορ 54-47. Ο Πέροβιτς μείωσε, παίζοντας με πλάτη, σε 54-49. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με δίποντο από την κορυφή διαμόρφωσε το 56-49, αλλά ο Ναβάρο μείωσε στους τέσσερις με τρίποντο (56-52) στο 32'. Το παιχνίδι είχε από την αρχή άγρια ομορφιά και η αγωνία κορυφώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 34', ο Σάδα μείωσε στο καλάθι με δίποντο από τη γωνία (56-54). Ωραίο πικ εν ρολ Σπανούλη και Ντόρσεϊ, εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικανού και 58-54 στο 35'! Τι ματς, Θεέ μου!

Στο 36', ο Ναβάρο με ατομική ενέργεια μείωσε πάλι στο καλάθι (58-56). Με εκπληκτικό  επιθετικό ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ πάσαρε στον Πρίντεζη, ο οποίος με τρίποντη... βόμβα "έγραψε" το 61-56, 04:29 πριν από το φινάλε. Με 1/2 βολές ο Παπανικολάου ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 62-56, 03:56 πριν από το τέλος. Ο Μάντζαρης στη συνέχεια πήγε στις βολές, μετρώντας 1/2, κάνοντας το σκορ 63-56. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια έβγαλαν άμυνες και είχαν την ευκαιρία να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, όμως τα σουτ του Σπανούλη και των υπόλοιπων ήταν άστοχα. Στο 1'58'' πριν το τέλος, ο Μάικλ έβαλε τις βολές (63-58), ενώ στην επόμενη φάση ο Λο έκανε ανόητο επιθετικό φάουλ, με την κατοχή να επιστρέφει στην Μπαρτσελόνα.

Οι Ισπανοί πήγαν στις βολές με τον Ναβάρο, ο οποίος μείωσε στο σουτ (63-61), με την επόμενη επίθεση να είναι κρίσιμη και καθοριστική. Ο ηγέτης Σπανούλης πήρε την μπάλα στα χέρια του και με κουβαλώντας πολλά κιλά... καρύδια πάνω του και με τεράστια ψυχραιμία, ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή, "γράφοντας" το 66-61 στο 1' 10'' πριν το τέλος του αγώνα. Στα 35'' πριν το τέλος η Μπαρτσελόνα ήταν άστοχη εις διπλούν, η μπάλα επέστρεψε σε ερυθρόλευκα χέρια, με τον αρχηγό να δίνει μία έξυπνη ασίστ στον Ντόρσεϊ, ο οποίος έκανε το σκορ 68-64 στα 16'' πριν την λήξη του ματς. Οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να γυρίσουν στο ματς, οι Πειραιώτες πήραν τα ριμπάουντ, ο Παπανικολάου στο τέλος έχασε τις βολές, αλλά αυτό δεν είχε καμία σημασία, καθώς οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με σκορ 68-64 νίκησαν τους Ισπανούς και πέρασαν πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64

Ανά δεκάλεπτο: 17-11, 16-18, 17-18, 18-17

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 2, Άντιτς 4, Σπανούλης 21(4), Ντόρσεϊ 8, Κέσελ, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 9(2), Μάντζαρης 4, Σλούκας 2, Λο 4.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 4, Ναβάρο 18(2), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ουάλας 3(1), Ινγκλς, Ν'Ντονγκ 10, Λόρμπεκ 9, Έιντσον, Μάικλ 4.