Κυριακή, 8 Απριλίου 2012

Ολυμπιακος 0-1 Κερκυρα

Το εορταστικό κλίμα στο "Καραϊσκάκη" δεν απέτρεψε την ήττα για τον αδιάφορο Ολυμπιακό, με την Κέρκυρα να νικάει 1-0 και να κάνει σημαντικό βήμα σωτηρίας. Ήττα μετά από δυο χρόνια για τους ερυθρόλευκους στην έδρα τους, που είχαν 15 φάσεις για γκολ!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά, αλλά δυσκολευόταν να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Αναστασόπουλου. Οι ερυθρόλευκοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 11ο λεπτό με την κεφαλιά του Μέλμπεργκ μέσα από τη μικρή περιοχή την οποία απέκρουσε με γροθιές ο Αναστασόπουλος, ενώ στο 29' ο Μιραλάς έκανε πολύ όμορφη ατομική ενέργεια, μπήκε από αριστερά σούταρε αλλά και πάλι ο Αναστασόπουλος απέκρουσε στη γωνία του.
Η Κέρκυρα η οποία βρισκόταν όλη κάτω από τη μεσαία γραμμή μπορεί αμυντικά να πήγε καλά, όμως δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο, αφού δεν μπορούσε να πάρει την κατοχή της μπάλας. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με την Κέρκυρα να συνεχίζει να αμύνεται μαζικά και τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει τρόπο να διασπάσει το αμυντικό τείχος.
Ο Βαλβέρδε στο 56ο λεπτό πέρασε τον Καζίμ στη θέση του Φουστέρ που δεν ήταν καλός και παράλληλα πέρασε το Μιραλάς πίσω από τον Τζιμπούρ και τον Αμπντούν αριστερά.
Με τον ολυμπιακό να μην μπορεί να δημιουργήσει κινδύνους με εξαίρεση το σουτ στο δεξί δοκάρι από τον Ορμπάιθ στο 75', στο 80ο λεπτό σε μια από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις οι Κερκυραίοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό και να πετύχουν το γκολ!
Με την άμυνα των ερυθρολεύκων να βρίσκεται σε λήθαργο, ο Γιάντσης έφυγε πολύ όμορφα από δεξιά, ο Χολέμπας γλίστρησε, ο Γιάντσης πάσαρε παράλληλα στον Ιωάννου ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Μανιάτης, Μοντέστο (72' Τοροσίδης), Μέλμπεργκ, Τζιμπούρ, Μιραλάς, Φουστέρ (56' Καζίμ), Χολέμπας, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Αμπντούν.
ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Βέντσελ, Καλαντζής (80' Λαμπρόπουλος), Μίχος, Αγρίτης (60' Γραμμόζης), Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Οσμάν, Ιωάννου (72' Γιάντσης), Τσίγκας, Ηλιάδης.