Κυριακή, 25 Μαρτίου 2012

Ολυμπιακος 7-2 Αστερας Τριπολης

Έγινε και ...εφτάστερος!
Τελικά αποδείχτηκε οτι ο ταχύτατος και με πρέσινγκ Αστέρας έκανε... λάθος να προηγηθεί 2-0 στο 16` μέσα στο "Καραϊσκάκη"! Αρχικά, ο Μιραλάς με πέναλτι στο 19` αλλά τα όσα ακολούθησαν σε 5 λεπτά στο δεύτερο μέρος ήταν από άλλο ανέκδοτο! Ο Βαλβέρδε πέρασε σωστά τον Μανιάτη, αυτός στο 49` έφτιαξε για τον Τζιμπούρ το 2-2 και μετά στο 51` ο Μιραλάς έκανε το 3-2, στο 53` ο Ορμπάιθ το 4-2 και ο Βέλγος (πρώτος σκόρερ με 18 γκολ) στο 70` έκανε χατ-τρικ σημειώνοντας το 5-2. Ο Φουστέρ διαμόρφωσε το 6-2, ενώ ο Βέλγος έφτασε το καρέ κάνοντας το 7-2! Πάντως, στο 1-2 ο Μαρκάνο πήγε να βάλει ένα πολύ... ωραίο αυτογκόλ, αλλά ο Μέγιερι απομάκρυνε και τα υπόλοιπα είναι γνωστά!
Ένα τρελό-τρελό... 20λεπτο!
Όπως μπήκε ο Ολυμπιακός, με την ευκαιρία του Τζιμπούρ στο 1` και του Μιραλάς στο 5`, όλα έδειχναν οτι θα βλέπαμε... τυπικό Ολυμπιακό με 1-2 γκολ νωρίς για να "καθαρίσει"! Αμ δε!
Μπήκαν όντως δύο γκολ μόνο που τα έβαλε ο Αστέρας με τους Ναβάρο και Ροζέριο Μάρτινς (13` και 16`, αντίστοιχα), δύο τέρματα... φωτοκόπια! Και τα δύο στην κόντρα και την άμυνα των γηπεδούχων αλλού γι` αλλού! Ο Μπαρτολίνι στο 19` έκανε ένα πολύ άτσαλο τάκλιν στον Μακούν στην περιοχή και ο Βοσκάκης έδειξε σωστά βούλα, με τον Μιραλάς να μειώνει σε 1-2!
Ο Αστέρας δεν έκανε τίποτα άλλο από αυτό που κάνει ο Ολυμπιακός! Πρέσινγκ ψηλά και... φουλ στην κόντρα! (θυμηθείτε τι έγινε και στην Τούμπα...) Οι ερυθρόλευκοι πήραν την κατοχή μετά το 1-2, αλλά ο Τσιώλης είχε φορτώσει το κέντρο και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν άμεσα. Βάλτε και τις διακοπές λόγω τραυματισμών, οπότε ο ρυθμός είχε πέσει φυσιολογικά.
Ο Μαρκάνο στο 44` πήγε να βάλει το... αυτογκόλ της χρονιάς, αλλά ο Μέγιερι έδιωξε με τάκλιν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τζιμπούρ είχε μια καλή κεφαλιά.
Και ένα πιο... τρελό 5λεπτο!!
Η αλλαγή του Μοδέστο με τον Μανιάτη είχε άμεσα αποτελέσματα και από το 1-2, μέσα σε 5 λεπτά είχαμε το 4-2!! Στο 49` ο Έλληνας μπακ έφτιαξε το 2-2 για τον Τζιμπούρ, στο 51` ο Μιραλάς έκανε το 3-2 με το "Καραϊσκάκη" να παίρνει φωτιά και στο 53` ο ασταμάτητος Ολυμπιακός με σκόρερ τον Ορμπάιθ έκανε το 4-2!! Απίστευτος Ολυμπιακός πραγματικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου!!
Και ο τρελός Μιραλάς!
Οι ερυθρόλευκοι είχαν "καθαρίσει" πλέον το ματς και ο Μιραλάς δεν έχασε την ευκαιρία στο 70` να κάνει το 5-2 και να σημειώσει χατ-τρικ. Στο 80` ο νεοεισελθών Φουστέρ δεν δυσκολεύτηκε από την ασίστ του Βέλγου να γράψει το 6-2, ενώ ο Μιραλάς ολοκληρωσε το απίστευτο αυτό βράδυ κάνοντας το 7-2 στο 89`, κάνοντας καρέ και ο ίδιος να φτάνει τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα!
Το φιλμ του αγώνα:
90+3` Λήξη του αγώνα
89` Σε σύγχυση η άμυνα του Αστέρα, ο Μιραλάς από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 7-2!
80` Ο Μιραλάς έκοψε από δεξιά στον Φουστέρ που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 6-2
78` Ο Φουστέρ αντί του Τοροσίδη
78' Ο Μιραλάς γύρισε από τα αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι
72` Ο Μάρτινς άφησε τη θέση του στον Έγκον
71` Ο Καζίμ αντί του Τζιμπούρ
70` Ο Τζιμπούρ από τα αριστερά γύρισε, ο Μπαντής έδιωξε πάνω στον Μιραλάς, ο οποίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 5-2
60' Ο Φρανκού στη θέση του Χουανίτο
56' Ο Αμπντούν πέρασε Φορμίκα και Μπαρτολίνι, γύρισε από τα δεξιά, αλλά ο Τζιμπούρ πιεζόμενος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
53` Ο Αμπντούν από τα δεξιά γύρισε προς το σημείο του πέναλτι. Ο Ορμπάιθ με σουτ νίκησε τον Μπαντή και πέτυχε το 4-2
51` Ο Τζιμπούρ γέμισε, ο Φορμίκα με κεφαλιά σημάδεψε τον Μπαρτολίνι. η μπάλα στρώθηκε στον Μιραλάς, ο οποίος με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 3-2
50' Σέντρα Αμπντούν από τα δεξιά, ο Τζιμπούρ με γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι ανάγκασε τον Μπαντή σε δύσκολη απόκρουση
49'  Ο Μανιάτης από τα δεξιά της περιοχής γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Τζιμπούρ δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2
46' Ο Μανιάτης στη θέση του Μοδέστο
46` Έναρξη δευτέρου μέρους
46` Μανιάτης στη θέση του Ορμπάιθ
45+2` Λήξη του πρώτου μέρους
45+2` Σέντρα Αμπντούν, ο Τζιμπούρ κέρδισε στον αέρα τον Μπαντή, αλλά ο γκολκίπερ του Αστέρα τρίπολης πρόλαβε και μπλόκαρε λίγο μπροστά από τη γραμμή
45` Κίτρινη στον Μαρκάνο
44` O Μαρκάνο γύρισε την μπάλα απρόσεκτα από πλάγια δεξιά και ο Μέγιερι τελευταία στιγμή με τάκλιν έσωσε πάνω στη γραμμή
39` Αναγκαστική αλλαγή. Ο Φορμίκα αντί του Πιπίνη
36' Σέντρα σουτ του Μιραλάς από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του δοκαριού και έφυγε άουτ
26' Κίτρινη στον Πιπίνη
22' Κίτρινη στον Χουανίτο
21' Φάουλ Ορμπάιθ, ο Μπαντής μπροστά από τον Μακούν έδιωξε. Ο Αμπντούν στη συνέχεια της φάσης επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
20` Ο Μιραλάς ευστόχησε και έκανε το 1-2!
19` Κίτρινη στον Μπαρτολίνι
19` Ο Μπαρτολίνι με άτσαλο μαρκάρισμα έριξε τον Μακούν και ο Βοσκάκης έδειξε πέναλτι
16` Ο Μπρέσκα έφυγε στην κόντρα, άλλαξε την μπάλα με τον Ροζέριο και ο τελευταίος σε κενή εστία πάλι το 0-2!
13` Ο Ναβάρο σε κενη εστία μετά την προσπάθεια του Μπρέσκα και την κατ`αρχάς απόκρουση του Μέγιερι έκανε το 0-1 σε μια κόντρα του Αστέρα!
5' Σουτ Μιραλάς από τα δεξιά της περιοχής, ο Μπαντής απόκρουσε δύσκολα
1` Σέντρα παράλληλη του Αμπντούν από δεξιά, ο Τζιμπούρ έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, άουτ