Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2012

Ολυμπιακος 1-0 ΟΦΗ

Με μια κεφαλιά του Μέλμπεργκ στο 80΄, ο Ολυμπιακός λύγισε 1-0 τον ΟΦΗ στο "Καραϊσκάκη", στον 1ο ημιτελικό του Κυπέλλου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της Κρήτης.

Πήρε κεφάλι, πάει για νταμπλ και πάλι!
Τα... εύκολα, δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός στο "Καραϊσκάκη", καθώς αν και θα μπορούσε να πετεύχει μια ευρεία νίκη βάσει των ευκαιριών που έκανε (στο πρώτο μέρος κυρίως) τελικά αρκέστηκε στο 1-0 το οποίο διαμορφώθηκε με μια κεφαλιά του Μέλμπεργκ στο 80`. Ο ΟΦΗ απογοήτευσε με την παρουσία του, καθώς είχε καθαρά παθητικό ρόλο στο ματς, ενώ έκανε μόλις δυο σουτ (μακρινά) στον Κάρολ. Στο δια ταύτα, έστω και με το ισχνό 1-0, ο Ολυμπιακός έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στη ρεβάνς στο "Γεντί Κουλέ" (4/4).
Μονότερμα, αλλά... άσφαιρο
Ως συνήθως, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο ξεκίνημα και στο πρώτο 25λεπτο είχε 5 (!) καλές φάσεις για να σκοράρει με τους Μιραλάς (2), Τζιμπούρ, Αμπντούν κι ένα φάουλ του Χολέμπας. Ο ΟΦΗ αρκούταν σε παιχνίδι στο μισό γήπεδο και σε παθητικό ρόλο, καθώς δεν κρατούσε παρά ελάχιστα μπάλα (72%-28% η κατοχή γύρω στο 30`).
Ο Μαρκάνο με κεφαλιά έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 35`, ενώ ο κύκλος των χαμένων... ευκαιριών έκλεισε με τον Μανιάτη στο 43`. Μ` αυτά και μ` αυτά, ο Ολυμπιακός είχε 7 καθαρές φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος, πλην όμως οι δυο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα σποδυτήρια.
Του... κεφαλιού του ο Μέλμπεργκ
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί στο δεύτερο μέρος, δίχως όμως καθαρές ευκαιρίες στο ξεκίνημα, με τον Βαλβέρδε να έχει περάσει μέσα τους Φετφατζίδη και Ντιόγκο. Ο πρώτος στο 65` κι ένα λεπτό μετά ο Τζιμπούρ δεν μπόρεσαν ούτε αυτοί να σκοράρουν, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι συνεχώς στην επίθεση.
Ο ΟΦΗ στις λίγες φορές που βγήκε στην κόντρα δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις και τελικά το... μοιραίο για τους Κρητικούς ήρθε στο 80` μετά την κεφαλιά του Μέλμπεργκ από το φάουλ του Ορμπάιθ! Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι άλλο με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.
Το φιλμ του αγώνα:
87` Ο Κάλαιτζιτς βγήκε και πέρασε ο Πίτσος
83` Κίτρινη ο Φετφατζίδης
80` Φάουλ του Ορμπάιθ από τον άξονα, ο Μέλμπεργκ με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0!
78` Κίτρινη ο Ντιόγκο
74` Kαμπάνταης αντί Μάντζιου και Φέισα αντί Μανιάτη
72` Ο Παπουλής βγήκε στην κόντρα από αριστερά, αλλά σούταρε άστοχα ψηλά
68` Κίτρινη ο Βερόν
66` Κίτρινη ο Σαχσανίδης
66` Ο Τζιμπούρ πήρε τις κόντρες στην περιοχή, αλλά σούταρε άουτ
65` Καλή κίνηση του Φέτφα και σουτ, η μπάλα έφυγε άουτ
64` O Xόρχε Λόπεθ αντί του Σίσιτς
62` O Nτιόγκο αντί του Αμπντούν
55` Κίτρινη στον Γαλανόπουλο
46` Έναρξη του δευτέρου μέρους
46` Ο Φετφατζίδης αντί του Φουστέρ
45+2` Λήξη του πρώτου μέρους
45` Κίτρινη στον Γεωργίου
42` Σέντρα του Ορμπάιθ από δεξιά, ο Μανιάτης πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο
35` Σέντρα Φουστέρ από αριστερά, κεφαλιά του Μαρκάνο από το ύψος του πέναλτι, λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι
24` Εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας από πλάγια και δεξιά στο ύψος της περιοχής, ο Σαχσανίδης με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ
21` Ο Μιραλάς ελίχθηκε ωραία, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πήγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι
20` Φαλτσαριστή σέντρα του Αμπντούν από δεξιά, ο Τζιμπούρ πετάχτηκε κι έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε άουτ
14` Συρτό σουτ του Αμπντούν έξω από την περιοχή, ο Σαχσανίδης απέκρουσε αρχικά και στη συνέχεια απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Τζιμπούρ
8` Σέντρα Μανιάτη από δεξιά, ο Μιραλάς στην κίνηση έπιασε το σουτ στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα άουτ