Παρασκευή, 9 Δεκεμβρίου 2011

Α κόμα κι όταν κερδίζει, χάνει...

Ο Ολυμπιακός λύγισε 84-82 την Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ, έφτασε τις 4 νίκες στην Ευρωλίγκα και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στο Top-16, ωστόσο στα τελευταία δεύτερα έχασε διαφορά 7 πόντων και δεν κάλυψε το -2 του πρώτου αγώνα για να υπερισχύει σε ισοβαθμία με τους Βάσκους. Ερασιτεχνικό λάθος στην τελευταία φάση από τον Κατσίβελη, πρόσφερε τρίποντο στην εκπνοή στην Κάχα.
Ακόμα κι όταν κερδίζει, χάνει...
Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι , με αποτέλεσμα η Κάχα να βρει ρυθμό και να προηγηθεί ακόμα και με 22-12 στα πρώτα οκτώ λεπτά του ματς. Πρίντεζης, Χάινς και Παπανικολάου συμμάζεψαν την άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης... πήρε το όπλο του και έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-41...
Ο Τελέτοβιτς βρήκε και πάλι ρυθμό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι η Κάχα Λαμποράλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 55-55. Ο V-Span όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τους πόντους του κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά 65-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η ψυχραιμία των παικτών του Ίβκοβιτς στο τελευταίο δίλεπτο βοηθήσαν τα μέγιστα τους Πειραιώτες να πάρουν τη νίκη με 84-82, αν και θα ήταν καλύτερα αν είχαν καλύψει και τη διαφορά των πόντων. Αλλά το τραγικό λάθος του Κατσίβελη στο τέλος έδωσε την ευκαιρία στους Βάσκους να φέρουν τη διαφορά στα ίσα.α...
Οι Πειραιώτες, πλέον, με νίκες στα τελευταία δύο ματς (Καντού εντός, Νανσί εκτός) θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση στον όμιλό τους. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος
Δεκάλεπτα: 19-26, 46-41, 65-62, 84-82