Κυριακή, 4 Δεκεμβρίου 2011

Ολυμπιακος Κερατσινιου 1-1 Διας Κορυδαλλου

Ολυμπιακός Κερ. - Δίας Κορ., μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

olympiakos ker 4 12Σ' ένα μέτρια ποιοτικό παιχνίδι στο ΑΓΕΤ Χαραυγής, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου έμεινε στο 1-1 με τον Δία Κορυδαλλού, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β' Πειραιά. Ένα παιχνίδι που μπορεί να μην είχε γρήγορο ρυθμό  αλλά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατέθεσαν ψυχή, ανταμείβωντας κατά κάποιο τρόπο τους 70 περίπου θεατές που παρευρεύθηκαν στο γήπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με  τον Δία να διαμαρτύρεται στο 2' για πέναλτι,  όταν ο Μουζάκης ανατράπηκε στην  μεγάλη περιοχή με τον διατητή Σαχίνη να δείχνει ''παίζεται''. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους με τον Μπρίσκου να περνάει δύο παίκτες του Δία απο αριστερά, αλλά τελευταία στιγμή ανακόπτηκε από τον Κάτσαρη μέσα στην περιοχή παραχωρόντας κόρνερ στο 6'.  Στο 16ο λεπτό και πάλι ο Μπρίσκου, έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ, μετά το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων,  το οποίο όμως κατέληξε αδύναμα στα χέρια του γκολκίπερ Κοντόπουλου.  Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δία να χάνει μία μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ, όταν οι  Χάσα και  Μέτος άλλαξαν ωραία την μπάλα απο τα δεξιά, με τον τελευταίο να βρίσκει τον Κιούση μόνο του με τον τερματοφύλακα Σαριδάκη, κάνοντας όμως αδύναμο σουτ πάνω του.
Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κορυδαλλού, αφού μόλις στο 3ο λεπτό της επανάληψης κατάφερε να προηγηθεί  με γκολ που πέτυχε ο Μουζάκης ύστερα από ωραία παράλλλη πάσα του Κιούση. Δώδεκα λεπτά αργότερα έχωντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με τον Κιούση να μην μπορεί να σκοράρει και πάλι, ύστερα απο εκπληκτηκή μπαλιά του Αθανασιάδη, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σαριδάκη.  Η απάντηση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 65', όταν απο εκτέλεση φάουλ του Φούτα από τα δεξιά, ο Πετράκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη για να απειλήσει τον γκολκίπερ Κοντόπουλου, ο οποίος μάζεψε εύκολα. Το τελευταίο 10λεπτο βρήκε την ομάδα του Κερατσινίου να ανεβάζει στροφές ψάχνοντας την ισοφάριση, κάτι που τελικά πέτυχε με τον Πετράκη να σεντράρει από αριστερά  και τον Καψή να σκοράρει αφύλακτος με κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα τα δύχτια του ανήμπορου να αντιδράσει Κοντόπουλου κάνοντας το 1-1 στο 83'.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται δικαίως στον ρέφερι της αναμέτρησης, όταν στο 89' ο αρχηγός  του Δία, Κώστας Αθανασιάδης, πέφτοντας κάτω έπιασε την  μπάλα με τα χέρια θυμίζοντας αθλητή πόλο, με τον Σαριδάκη να αρνείται να βγάλει την δεύτερη κίτρινη.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Δία Κορυδαλλού να έχει 12 βαθμούς, ενώ στο ντεμπούτο του προπονητή των γηπεδούχων Χάρη Γαλούνη, οι ''ευθρόλευκοι'' πήραν τον πρώτο τους βαθμό(!) στο πρωτάθλημα μετά από 8 σερί ήττες, στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Αμφιάλης να παραμείνει στην κατηγορία. Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει  τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο Σεφ για να αντιμετωπίσει τον Πανφαληρικό, ενώ στο ΕΑΚ Κορυδαλλού δύο ομάδες της ίδιας περιοχής θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους σε ένα τοπικό ντέρμπι, με τον Δία να υποδέχεται τον Α.Ο Κορυδαλλού.
Συνθέσεις:
Ολυμπιακός Κερατσινίου: Σαριδάκης, Καραγιάννης, Δεληθοδωρής, Πολίτης, Καψής, Πετράκης, Τριανταφύλλου, Τάπου, Λέκα (Βαμβακάρης), Φούντας (Μαυρέλης), Μπρίσκου (Τσοπουρίδης).
Δίας Κορυδαλλού: Κοντόπουλος, Μέτος, Ζεβερέλης, Κάτσαρης, Κιουράνης, Αθανασιάδης, Κουβαράκης, Φλαμπούρης (Φραντζέσκος), Μουζάκης, Κιούσης (Πελεγρίνης), Χάσα.
Διατητής:  Σαχίνης
Βοηθοί: Αναστασίου, Τσουκάρας