Σάββατο, 7 Μαΐου 2011

Βουλιαγμενη 4-5 Ολυμπιακος

Ο Ολυμπιακός απέδρασε με τους βαθμούς της νίκης στις αποσκευές του από τον "Λαιμό", καθώς επικράτησε με 5-4 της Βουλιαγμένης και εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Επόμενος αντίπαλος ο ΠΑΟ.
Το συγκρότημα του Βαγγέλη Πάτερου θα ήταν πρώτο ακόμα και περίπτωση ισοπαλίας, ωστόσο ανώτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού πανηγύρισε τη νίκη και πλέον βάζει πλώρη για την κατάκτηση του τίτλου.
Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε να πάρει από νωρίς προβάδισμα τριών γκολ. Ο Μυλωνάκης ήταν αυτός που άνοιξε τον... χορό των τερμάτων, ενώ ο Φουντούλης με ωραία ενέργεια διπλασίασε τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολόμβος από θέση φουνταριστού έκανε το 3-0, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο ματς μειώνοντας με τον Γούνα, ενώ ο Καρούντζος έκανε το 2-3. Ο Φουντούλης, όμως, επανέφερε την διαφορά στα δύο τέρματα, για να απαντήσει άμεσα ο Ελμισιάν.

Ο Θρύλος ήταν αποφασισμένος για τη νίκη και με σουτ του Σχίζα από την περιφέρεια έγραψε το 5-3, ελάχιστα λεπτά πριν την λήξη του γ' οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες έχοντας διαφορά ασφαλείας έσβησαν τις... μηχανές, καθώς τίποτα δεν έδειχνε ικανό να του στερήσει το θετικό αποτέλεσμα. Η Βουλιαγμένη το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-4 με τον Καρούντζο.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον θα αντιμετωπίσουν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος τον ΠΑΟ, τον οποίο κέρδισαν δις στην κανονική διάρκεια της Α1.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-0, 2-2, 1-0

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Λοράντος): Τσαλκάνης, Τίγκας, Δερμιτζάκης, Κουρλιάφτης, Ελμισιάν, Κουλιεράκης, Βουλγαράκης, Καρούντζος, Κατσαούνης, Γούνας, Γκακ, Βλαχόπουλος, Πρωτονοτάριος, Λουϊζίδης, Κοντογιώργος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάτερος): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Δελακάς, Κόχειλας, Φουντούλης, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης, Ντόσκας, Κομάντινα, Κολόμβος, Σχίζας, Φλώρος, Μπλάνης