Σάββατο, 30 Απριλίου 2011

Ολυμπιακός-Κολοσσός 90-55

Ερυθρόλευκος περίπατος και 1-0
Παίζοντας όσο χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός επικράτησε το Σάββατο (30/04) τουΚολοσσού στο ΣΕΦ με 90-55 στην πρεμιέρα των πλέι οφ, πετυχαίνοντας τη μία από τις δύο νίκες που απαιτούνται για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (04/05) στη Ρόδο.
Έτσι κρίθηκε

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και χαρακτηρίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του από την έλλειψη διάθεσης του φαβορί και αδυναμίας του να επιβάλλει τον ρυθμό του. Οι φιλοξενούμενοι, που δεν είχαν τίποτα να χάσουν, έκαναν το παιχνίδι τους, εγκλώβισαν τον νωχελικό Ολυμπιακό με την άμυνα τους, με επακόλουθο οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ως το 23-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια κάτι άρχιζε να αλλάζει, με τον Έρτσεγκ να ξεκολλάει τους “ερυθρόλευκους” και να τους οδηγεί με ένα επί μέρους 21-8 με δέκα δικούς του πόντους, στο +13 (44-31) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση ξεκαθάρισε οριστικά και αμετάκλητα. Οι γηπεδούχοι πάτησαν ελαφρώς το γκάζι με τους Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη να πρωταγωνιστούν, ο Κολοσσός δεν είχε τις λύσεις και τις δυνάμεις να προβάλει αντίσταση και έτσι ήρθε το +23 (65-42) για τον Ολυμπιακό. Από εκεί και πέρα, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν δια περιπάτου στο 90-55.

Το αστέρι
Ο Ζόραν Έρτσεγκ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αλλά και του αγώνα. Ο Σέρβος φόργουορντ ήταν αυτός που στα μισά της δεύτερης περιόδου έδωσε στην ομάδα του την ώθηση που χρειαζόταν για να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να φτάσει σε μια ευρεία νίκη.Απογοήτευση
Με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων και το ότι σε τέτοια παιχνίδια αυτό που μετράει είναι η νίκη, κανείς και τίποτα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί απογοήτευση.Σχόλιo
Αναμενόμενα ήταν όλα στο ΣΕΦ. Θέμα χρόνου ήταν ο Ολυμπιακός να καθαρίσει το ματς, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να το κάνει απέναντι στον Κολοσσό, η τύχη του οποίου ήταν προδιαγεγραμμένη από τη στιγμή που ο πρώτος σοβαρεύτηκε.